Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 27.09.2020 16:34

„Gipsy Parade“: Terne čhave a Shum Davar v pražském Rock Café
13-01-2015  


Terne čhave (Foto: Archiv skupiny) Ve středu 14. ledna vystoupí v pražském klubu Rock Café jedna z nejúspěšnějších (ne)romských kapel v ČR, Terne Čhave. Na svém prvním letošním koncertu představí i ochutnávku z nové desky Bo me som Rom, která vyjde v březnu tohoto roku.

Hosty večera budou Shum Davar, mezinárodní pražský kvartet, který vznikl v roce 2013 a nabízí pestrý pelmel klezmeru, balkánu, slovenské, romské a běloruské tradiční hudby s jazzovými prvky.

Že jde o akci, kterou si nemůžete nechat ujít, potvrzují i slova Dušana Svíby, manažera kapely: „Terne Čhave se vypracovali k životní koncertní formě, šlape jim to jako nikdy předtím a to je u nich co říct, protože to byla vždycky jejich největší deviza. Na tomto koncertě v Rock Café budete mít navíc jedinečnou možnost slyšet jako první repertoár z nového alba.“

Koncert začne ve 20:30, vstupné: 120 Kč.

Webové stránky: www.ternechave.cz
Událost na Facebooku: www.facebook.com/events/380573558784707
Videoklip s upoutávkou na novou desku: http://youtu.be/mIssoQEz3dA

O kapele Terne Čhave

Kapela Terne Čhave představuje na české i evropské hudební scéně zcela jedinečný fenomén. Jako jedna z mála romských kapel se totiž již od počátků, které sahají do 80. let, sice drží svých romských kořenů, nespokojí se však s nekonečnými variacemi na klasické čardáše, ale vydává se na svébytnou cestu do různých hudebních oblastí. Jejich vývoj tak směřuje od folku přes world music až po styl, který si příznačně nazvali Rom'n'Roll. Tento přístup jim v roce 2009 přinesl ocenění Anděl za desku More, love! Na březen 2015 chystá vydání nové desky pod názvem Bo me som Rom. Její křest proběhne během jara v Praze, Brně, Olomouci a Hradci Králové.

Potřeba hledání výrazu, který by odrážel nejen hudební zkušenost, ale i individuální pohled na svět jednotlivých členů kapely vede k tomu, že se v jejich hudbě kromě tradičních romských motivů odráží i prvky jiných stylů nebo energie ulice (kterou do kapely před dvěma lety přinesli Kubové z dechové sekce). Romství proniká zejména do textů, které jsou psány v romštině a ve kterých zpívají o místě Romů (a všech lidí) v dnešním neustále se měnícím světě, o hledání vlastní cesty a identity, ale i o tématech, jako jsou peníze nebo práce (nebo třeba i halušky). Inspiraci čerpají z vlastních bohatých zkušeností a příběhů, které pronikají do jejich životů, díky čemuž jsou texty autentické, bez ohraných klišé nebo patosu.

Co si z jejich hudby odnesete, je zcela na vás – pokud to bude pozitivní. Garantujeme, že tento generacemi prověřený příval energie a pozitivních emocí je tím nejlepším lékem na deprese, ať už jarní nebo podzimní. Vždyť na co by nám byly problémy, kdybychom se z nich nemohli vyzpívat nebo vytancovat. Ať žije Rom'n'Roll!
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26727
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003