Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 12:33

Tvorbu romské spisovatelky ze Švédska Katariny Taikonové představuje výstava Katici, ty to zvládneš
14-10-2014  Tisková zpráva


Plakát k výstavě Katici, ty to zvládneš (Zdroj: Velvyslanectví Švédska) Velvyslanectví Švédska srdečně zve všechny dětské i dospělé čtenáře na jedinečnou výstavu o jedné z nejvýznamějších postav švédské dětské literatury, romské spisovatelce Katarině Taikonové. Její autobiografická knižní série o dětství a dospívání romské holčičky vycházela mezi lety 1969 až 1981. Knížky o statečné a nezdolné Katici, která vyrůstá ve Švédsku v polovině 20. století, si získaly srdce čtenářů jak ve Švédsku, tak za jeho hranicemi.

Výstavu je možné navštívit v Českém centru Praha (Rytířská 31) je možné do 30. října; poté se přesune do Brna, kde bude k vidění v centrále IQ Roma servis Brno od 11. listopadu do 12. prosince.

Výstavu o Katici tvoří knižní vydání z různých zemí, originální ilustrace Björna Hedlunda, plakáty divadelních inscenací inspirované dílem o Katici, ale také televizní zpracování Katicina příběhu z roku 1979.

Literární příběh o Katici se odehrává v předválečném Švédsku a začíná v dětském domově, odkud se dívka posléze dostane zpátky ke své rodině. Pražskou výstavu doplňujíí fotografie slovensko-izraelské umělkyně a kurátorky Tamary Moyzes z cyklu „Rodinná pohoda“, které reflektují situaci, kdy mezi dítě a rodinu vstoupí dětský domov.

Švédským iniciátorem původní výstavy o Katici je umělecká galerie Tensta konsthall ve Stockholmu. Unikátní sbírka vznikla pod kurátorským vedením Marii Lind a Angeliky Ström.

Na výstavě v Českém centru se podílí také Muzeum romské kultury v Brně, které zapůjčilo ze své sbírky soubor kreseb romských dětí z 1. Základní školy ve slovenských Jarovnicích. Žáci této školy doprovodili svými ilustracemi i české vydání prvního dílu série o Katici z roku 1999. Další díly v češtině zatím publikovány nebyly.

V rámci výstavy je představena rovněž ve spolupráci s Muzeem romské kultury také literární tvorbu pro děti českých romských autorů. V galerii je připraven interaktivní čtenářský koutek, kde se děti i dospělí mohou s vybranými knížkami seznámit.

Informace o výstavě najdete na stránkách velvyslanectví www.swedenabroad.se/praha. Úryvek z českého překladu uslyšíte na YouTube.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26636
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003