Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2020 18:12

Na žižkovském náměstí Barikád vystoupí v rámci School Break Party i mladí romští rappeři
30-07-2014  Kristýna Maková


V sobotu jsme vám v O Roma Vakeren představili nízkoprahový klub Husita na pražském Žižkově. Pracovníci klubu pořádají pro místní tento čtvrtek akci zvanou School Brick Party. Přijít se podívat nebo se zapojit do workshopů ale může prakticky kdokoli. Více o akci, na které se nízkoprahový klub Husita představí veřejnosti, řekla Kristýně Makové vedoucí klubu Michaela Burdová.

Pořádáte v rámci nízkoprahového klubu Husita nějaké akce, na kterých byste představili veřejnosti svou práci? Popřípadě aktivity dětí, které k vám do klubu docházejí?

"Teď budeme mít School Break Party, akci pro veřejnost přímo tady na náměstí Barikád. Budou tu vystupovat jak naše taneční skupiny, tak i rappeři nebo lidé, kteří se zabývají muzikou, z dalších nízkoprahových klubů, se kterými jsme v kontaktu."

Jaký bude program?

"Vystoupí Cincinaty, to jsou mladí kluci, kteří se učí rappovat. Mezi dětmi, hlavně těmi, které chodí k nám do klubu, jsou už docela známí."

Cincinaty vznikli na pražském sídlišti Černý Most. Místní rappová scéna se zde potkává ve volnočasovém centru Plechárna, bývalé sídlištní kotelně.

"Zarappovat by měli také United Gipsy Crew (UGC), to už jsou dneska známí kluci, kteří byli vidět i v televizi, když podporovali kampaň 'Nebuď dilino!' ..."

United Gipsy Crew je rapperská skupina, která vznikla v roce 2011 na pražském Žižkově, a to přímo v nízkoprahovém klubu Beztíže, kde její členové trávili volný čas.

Vystoupí i taneční skupiny. Prozraďte nám, prosím, jaké.

"Vystoupí taneční skupiny Crazy Dance a Gitane."

Gitane je taneční skupina při nízkoprahovém klubu Husita. Kdo ji vede?

"Snažili jsme se vždy spolupracovat s Romy z místní komunity. V současné době máme romskou dobrovolnici Evu Džobákovou, která vede taneční skupinu Gitane. Eva je moc sympatická, schopná, inteligentní mladá žena, která krom toho, že skvěle tancuje a umí pracovat s dětmi, dělá na klubu výtvarné aktivity. Má nastarosti i vaření v rámci jednoho z našich projektů. V rámci něj jsme sbírali recepty na tradiční romská jídla nebo jídla, která jsou v rodině oblíbená, takové ty rodinné recepty, které se v rodinách předávají.

Děti nám tyto recepty nosily, stále ještě je můžou nosit. Recepty sbíráme a postupně na klubu ta jídla vaříme. Pak vše společně sníme. Vařit tato jídla, to je právě Eviným úkolem. Výstupem z tohoto projektu bude romská kuchařka. Původně to měl být kalendář, ale rozhodli jsme se, že to vydáme jako knížku. Bude to obrázková knížka s postupy vaření romských jídel."

A bude v rámci School Break Party také nějaký doprovodný program?

"Budou tam různé workshopy. Kreativní workshop, kde budeme vyrábět špěrky z plastů, budeme recyklovat zajímavé plastové lahve."

V rámci doprovodného programu vystoupí DJs, budete se moci zúčastnit workshopu break dance, zaskákat si na obří trampolíně, vyrobit si náušnice, vyzkoušet food painting, ping pong, box. Nebo si dát něco dobrého na zub. School Break Party se uskuteční již tento čtvrtek 31. července od 15 hodin na žižkovském náměstí Barikád.

Michaela Burdová, vedoucí nízkoprahového klubu Husita, dodává:

"Budeme rádi, když dorazíte!"

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26551
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003