Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 06.03.2021 13:11

Nadace Open Society Fund Praha podpořila organizace, které pomáhají zklidnit situaci v místech protiromských pochodů
07-06-2014  Tisková zpráva


Protiromská demonstrace v Českých Budějovicích (Foto: Jiří Čondl, Český rozhlas) Nadace Open Society Fund Praha rozdělila 400 000 korun organizacím, které pomáhají v místech, kde pravicoví extremisté pořádají protiromské pochody. Z 18 žádostí přihlášených do grantové výzvy Společně bez předsudků vybrala odborná komise 4 vítězné projekty. Nadace OSF tak reaguje na nárůst aktivit pravicových radikálů v Česku, mezi něž patří i dnešní nahlášený, ale úřady zakázaný pochod v Budišově nad Budišovkou, kde nyní se svou rodinou žije šestiletá Natálka, oběť žhářského útoku ve Vítkově.

„Neštěstí z Vítkova se nesmí opakovat a česká společnost se musí jasně vymezit proti projevům rasové nesnášenlivosti. Proto podporujeme projekty, které zlepšují vztahy mezi majoritou a menšinami a snaží se bourat nebezpečné stereotypy,“ říká Filip Rameš, manažer Nadace Open Society Fund Praha.

Grant získali například terénní pracovníci občanského sdružení Konexe, kteří se v místech pochodů snaží zabránit střetům znepřátelených stran, poskytují psychosociální podporu a snaží se předejít vzniku traumat u dětí. Reportéři organizace Romea zase pochody a situaci místních obyvatel dokumentují a prezentují romskou problematiku jinak, než je zvykem v mainstreamových médiích.

Podporu ale získaly i projekty, jež mají zklidnit situaci v místech, kde k protiromským náladám došlo, či jim chtějí předcházet. Sousedé z řad majority i minority ze sídliště Máj v Českých Budějovicích, které bylo loni častým cílem neonacistů, tak budou například společně vytvářet kuchařku a soutěžit o nejlepší lokální recepty. Sdružení Educon pak bude objíždět střední školy a učiliště s dokumentárním filmem Gadžo a s diskusemi, v nichž budou mladí lidé konfrontováni s vlastními předsudky.

Nadace OSF je připravena udělit grant i dalším organizacím a občanským iniciativám, které se rozhodnou reagovat na aktuálně nahlášené protiromské pochody. „Organizace mohou podávat žádosti průběžně až do konce října 2014. Žádosti budeme vyřizovat co nejrychleji tak, aby se v místech pochodů dostalo obětem nenávisti potřebné pomoci,“ dodal Filip Rameš.

Nadace Open Society Fund Praha rozvíjí hodnoty otevřené společnosti a demokracie v České republice. Má více než 20 let zkušeností a patří mezi pět největších nadací v České republice.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26510
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003