Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.08.2020 19:05

PanoDrama Otroci Spravedlnosti zkoumá soudnictví se zvláštním důrazem na menšiny
14-05-2014  Divadlo Archa


PanoDrama Otroci Spravedlnosti (Foto: Divadlo Archa) V neděli 25. května od 20 hodin se v pražském Divadle Archa představí v pořadí třetí dokumentární projekt skupiny PanoDrama Otroci Spravedlnosti / Slaves of Justice, který zkoumá soudnictví se zvláštním důrazem na menšiny. V centru zájmu umělců byl v tomto případě moment, kdy je zákon za zločiny z nenávisti obracen právě proti minoritám, které má ve skutečnosti chránit.

Tak tomu bylo jednoho dne roku 2009. V době, kdy Maďarskem otřáslo několik rasistických vražd Romů, přijelo do jedné romské vesnice kolem třiceti aut obsazených členy neonacistické polovojenské maďarské gardy. Jejich cílem byla další provokace. Romové v emocionálně vypjaté atmosféře jeden z vozů brutálně napadli sekerami, kosami, vidlemi a dalším zemědělským nářadím. Rozbili střechu a okna auta, ze kterého jako zázrakem vyvázli tři gardisté pouze s lehkým zraněním.

Útočníci byli zatčeni a obviněni za těžký zločin, a také za spáchání trestního činu proti „Maďarům“. Sami Romové se ovšem také považují za Maďary. Devět mužů bylo nedávno odsouzeno dohromady na čtyřicet let. Jeden z odsouzených byl evidentně nevinný. Mladý Rom byl identifikován pouze policistou, prý podle kapuce a ještě k tomu zezadu. Všichni ostatní z vesnice, Romové i bílí obyvatelé, prohlásili, že tam nebyl. Policista později své obvinění stáhl.

Tvůrčí tým PanoDrama zpracoval soudní protokol o tisíci dvě stě stránkách. Spolu s herci provedl více než stovku rozhovorů nejen v samotné vesnici, ale i na jiných místech. Představení Otroci Spravedlnosti sleduje strukturu reálného procesu. Střídá monology, dialogy, scény a sborové výstupy reálných postav – celou dobu se přitom striktně drží principů divadla typu verbatim.

Představení končí jednáním poroty sestavené z dvanácti laiků, kteří celý případ sledovali a musí se dohodnout na verdiktu. Pro pražské představení vznikne porota z českých dobrovolníků, kteří společně s maďarským hereckým souborem vystoupí v jediném uvedení na scéně Divadla Archa.

PanoDrama Otroci Spravedlnosti / Slaves of Justice bude uvedeno ve Velkém sále Divadla Archa v neděli 25.května od 20.00 hodin. Představení bude simultánně tlumočeno do českého jazyka a bude mít anglické titulky.

Režie: Anna Lengyel, dramaturgie: Judit Garai, Anna Hars Anna, Anna Merényi
Video: Balázs Balogh, Éva Taskovics
Světelný design: Balázs Csontos
Účinkují: Kata Bartsch, Eszter Csákányi, József Kadas, Viktor Nagy, Tamás Ördög, Zsófia Szamosi, Krisztina Urbanovits a 12 laiků v porotě
Původní učitelé dramatu komunitního projektu: Yvette Feuer, Veronika Szabó, spolupracující partneři Karaoke: Jana Svobodová, Philipp Schenker, Ted van Leeuwen
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26464
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003