Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2020 08:45

Lidé dostanou šanci vyjádřit se k rasismu a netoleranci
24-04-2014  In Iustitia


Auto pro Justýnu (Zdroj: In Iustitia) V pátek 25. dubna budou mít obyvatelé a návštěvníci Prahy příležitost vyjádřit kreativním způsobem svůj názor na násilí z nenávisti. Nabídne jim ji nezisková organizace In IUSTITIA v rámci veletrhu neziskových organizací (NGO Market 2014) v prostorách Národní technické knihovny v Dejvicích od 11 do 18 hodin.

„Mnoha lidem se nelíbí narůstající napětí mezi různými etnickými skupinami v České republice, populistické rasistické výroky politiků, urážky homosexuálů či jiné projevy nenávisti. Někteří se angažují v různých sdruženích, jiní ve svém každodenním životě, někteří mlčí. Jedním ze způsobů, jak se k násilí z nenávisti vyjádřit, je podpořit jasně zaměřené úsilí neziskových organizací,“ vysvětluje záměr akce Šárka Kadlecová, koordinátorka vzdělávání In IUSTITIA.

Návštěvníci NGO Marketu budou mít možnost napsat vzkaz, vyfotit sebe či symbolickou kompozici z různých předmětů. Fotky poté umístí na facebookový profil In IUSTITA a společně tak vyjádří svůj postoj k rasismu, anti-semitismu, homofobii a jiným formám násilí z nenávisti.

Zároveň mohou podpořit činnost In IUSTITIA i finančním příspěvkem, zakoupením placky v hodnotě 30 Kč na Auto pro Justýnu. Vůz usnadní práci terénním pracovnicím a právničkám poradny Justýna a ty tak budou obětem násilí z nenávisti v ČR vždy na blízku.

IN IUSTITIA je první a dosud jedinou organizací v České republice zabývající se pomocí obětem násilí z nenávisti a jeho prevencí. Provozuje poradenské centrum Justýna, v němž poskytuje služby obětem trestné činnosti z nenávisti včetně jejich zastupování advokátem, zlepšuje jejich přístup ke spravedlnosti a realizuje preventivní programy pro ohrožené komunity. V roce 2013 získala organizace akreditaci Ministerstva spravedlnosti k poskytování právních informací a registraci u Ministerstva práce a sociálních věcí k poskytování sociálních služeb. Její práce byla oceněna Cenou Nadace ERSTE za přínos sociální integraci a v současnosti je nominována na ocenění SozialMarie za přínos společnosti. Web organizace je: www.in-ius.cz.

NGO Market proběhne 25. dubna od 11 do 18 hodin v prostorách Národní technické knihovny (Technická 6, Praha 6), vedle In IUSTITIA se zde představí na 200 dalších neziskových organizací. Pořádá ho Forum 2000 (www.ngomarket.cz).
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26444
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003