Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 23:23

Nepít a makat, káže romské evangelium
22-02-2014  Tisková zpráva


Všechny moje děti (Foto: Ladislav Kaboš) Do českých kin se chystá časosběrný dokument Všechny moje děti z nejchudších východoslovenských romských osad. Režisér Ladislav Kaboš v něm autenticky a bez sentimentu hledá řešení "romského problému". Slovenské diváky film oslovil s nečekanou intenzitou. Jen za první týden jej vidělo 3861 lidí.

Pro české publikum je snímek zajímavý i tím, že právě z východního Slovenska byli koncem šedesátých let Romové hromadně odsunuti do Čech. Ústřední postavou dokumentárního filmu, který od 13. března vstupuje i do české kinodistribuce, je charismatický katolický kněz Marián Kuffa. Urostlý muž ztělesňuje archetyp tradičního slovenského hrdiny: je to "Juro Jánošík v sutaně". Ve filmu jej ovšem divák uvidí spíše v ušpiněných montérkách. "Nepít a makat," zní totiž Kuffovo evangelium, které přináší do zapomenutých osad Huncovce a Velká Lomnica.

Kněz se snaží pomoci nejchudším Romům a místno chatrčí plných potkanů nabídnout mnohadětným rodinám důstojné bydlení. Skrze svépomocnou stavbu prostých domků ale usiluje hlavně o změnu sociálních vztahů a myšlení uvnitř osad. Chce, aby "jeho děti" objevily svoje schopnosti. Naučily se nezávidět si a pracovat jeden pro druhého. "Místo kázání se snaží Kuffa strhnout Romy příkladem a lidským zájmem," vysvětluje režisér, co jej fascinovalo na knězi, který má pro své razantní postupy velmi problematickou pozici i v samotné církvy. Ladislava Kaboše pojí s Mariánem Kuffou dlouholetý vztah. Jeho aktivity dokumentuje režisér už patnáct let. Ve dvou předchozích filmech sledoval vznik komunity bývalých kriminálníků a alkoholiků, kterou Kuffa založil na faře pod Tatrami. Dnes mu pomáhají na jeho romské misi.

"Prostředí beznaděje a nezměrné bídy, v němž Maroš působí, mnou hlboce otřáslo. Cesta, kterou si zvolil, je těžká, ale nesmírně inspirativní. Jsem rád, že diváci filmu to vnímají stejně. Po projekcích nám říkají, že se cítí být zasaženi a odpovědni. Právě to bylo našim cílem. Chtěli jsme otevřít celospolečenskou debatu o efektivní pomoci sociálně vyloučeným romským spoluobčanům. Na Slovesnku působí řada organizací, které problematiku řeší, mnohdy s rozpačitými výsledky. My nabízíme příběh člověka, který se s láskou snaží prolomit kruh předurčenosti, předsudků a oboustranné nedůvěry. Přestože na něj "jeho děti" místu vděku vezmou sekyru, " říká režisér. O nezbytnosti mnohdy sysifovské snahy o změnu film vypráví.

Za čtyři roky natáčení Ladislav Kaboš v osadách objevil rozmanité lidské typy. Přes jejich micro-příběhy plasticky vykreslil vnitřní problémy, s nimiž zdejší komunita zápasí. V mnoha ohledech tak může být film VŠECHNY MOJE DĚTI zajímavý a inspirativní i pro české publikum. Proto chtějí producenti projekce po celé republice propojit s debatami a zapojit do nich nejširší veřejnost i místní samosprávy.

Fakta o filmu:
VŠECHNY MOJE DĚTI
dokumentární film, CZ, SK / 2013 / 90 min.
Režie: Ladislav Kaboš
Kamera: Michael Kaboš
Hudba: Martin Dohnal
Producent: MEDIA FILM a Michael Kaboš
Koproducenti: Česká televize a RTVS - Rozhlas a televízia Slovenska
Distribuce v ČR: od 13.3.2014
Distribuce v SR: od 13.2.2014
Film vznikl s finanční podporou programu MEDIA, MK SR, Audiovizuálního fondu a fondu EURIMAGES.
Více informací na www.vsetkymojedeti.eu

Filmové projekce bude provázet výstava velkoformátových fotografií kameramana Michaela Kaboše.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26352
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003