Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 13.07.2020 19:11

Tóny z okrajů představí hudbu marginalizovaných skupin
14-01-2014  Nakladatelství Kher


Tóny z okrajů: Hudba a marginalita (Zdroj: Nakladatelství Kher) Nakladatelství romské literatury KHER a Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze vydávají kolektivní monografii Tóny z okrajů: Hudba a marginalita. Tým autorek se v ní na základě svých terénních výzkumů zabývá hudbou marginalizovaných skupin v rozličných světových zemích. Monografie je tak první odbornou publikací nedávno vzniklého nakladatelství specializujícího se na vdávání e-knih. Tóny z okrajů jsou zdarma ke stažení na webu Kher.cz.

Hudbu lze nejen poslouchat a provozovat, ale také o ní přemýšlet. Odhaluje nám totiž mnohé o nás samých a společnosti kolem nás. Co mají například společného čeští Romové tleskající koncertu v Rudolfinu, Židé zpívající v pražských synagogách, vídeňští Češi na plese, zpěváci žánru fado v Lisabonu a hinduistické mnišky zpívající duchovní písně? Hudba reflektuje, respektive posiluje skupinovou identitu, což platí o to více v případě menšin.

Přední česká etnomuzikoložka Zuzana Jurková z nově založeného Institutu etnomuzikologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy vydala společně se svými studentkami knihu o situacích, kdy se jedinec nebo skupina nacházející se na okraji hlavního proudu snaží svou situaci změnit. Hudba tu pak slouží jako nástroj této snahy, a zároveň jako její zrcadlo.

„Publikace vychází jako dvojjazyčná (česko-anglická) a navíc v různých formátech jako e-kniha v pdf, kindle a ePub verzi, což jsou formáty pro etnomuzikologii obzvlášť vhodné, takže bude lehce dostupná širokému publiku u nás i v zahraničí,“ vysvětluje Zuzana Jurková. Knihu doplňují autentické fotografie a videoukázky z terénních výzkumů. Ty jsou dostupné na stránkách nakladatelství.

„Kolektivní monografie Tóny z okrajů je pro KHER jedinečnou příležitostí odstartovat realizaci svého záměru věnovat se kromě publikování a propagace literární tvorby Romů také odborné, zejména potom romistické, literatuře. Ta, přestože často přináší zásadní a jedinečné informace o životě marginalizovaných skupin, většinou zůstává ve skrytu a je tak určena pouze okruhu zasvěcených akademiků. Jejich zveřejněním formou e-knih dostupných zdarma můžeme tato zjištění šířit dále mezi veřejnost,“ uvádí k pohnutkám nakladatelství KHER jeho předseda Lukáš Houdek.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26316
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003