Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 17.04.2021 11:00

Anticikanismus a křesťané
01-12-2013  Magdaléna Trusinová


Protiromská demonstrace ve Varnsdorfu (Foto: Filip Jandourek) Anticikanismus je spojený s politickým i etnickým či rasovým násilím. Odborníci se shodují, že to se po roce 1989 v České republice prokazatelně objevilo, a to včetně rasově motivovaných vražd. Během dvacetiletého období jich bylo spácháno několik desítek a právě Romové byli jejich nejčastějšími oběťmi.

Dochází také k rasově motivovaným trestným činům, podle ministerstva vnitra bylo například „v roce 2011 nahlášeno a řešeno 69 trestných činů motivovaných nenávistí proti Romům, které řešila Policie ČR a ve kterých bylo zahájeno trestní stíhání.“

Dle zprávy Agentury pro základní práva Evropské unie stále stoupá kriminalita spojená s etnickou nenávistí a xenofobií. Obecně se uvádí, že vztah Čechů k Romům je negativní (některé průzkumy udávají míru kolem 70 %).

Paralely mezi anticikanismem a antisemitismem?

Takto chmurně vykreslený vztah majoritní společnosti vůči Romům bohužel připomíná to, jak se v minulosti chovali z velké většiny křesťané k minoritě židovské. O prvních upálených židech i o tom, jak vypadal antisemitismus za první a druhé republiky, mluví v pořadu Zaostřeno na církve teologové Pavel Keřkovský a Daniel Herman (KDU-ČSL). Současné podoby anticikanismu popisuje romista a publicista Lukáš Houdek.

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26277
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003