Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 14.08.2020 07:48

Vítkovští žháři dostali výjimečné tresty před čtyřmi lety. Popálená Natálka kvůli útoku stále trpí
20-10-2013  Andrea Čánová


Dům romské rodiny z Vítkova po útoku (Foto: www.hzsmsk.cz) Přesně před čtyřmi lety poslal ostravský soud za mříže žháře z Vítkova. Čtveřice mladíků si vyhlédla domek romské rodiny a dovnitř vhodili zápalné lahve. Oheň těžce zranil malou Natálku. Má za sebou celou řadu operací a další ji čekají. Její matka dál s obavami sleduje nárůst extremistických nálad ve společnosti.

David Vaculík, Jaromír Lukeš, Václav Cojocaru a Ivo Müller dostali tresty od 20 do 22 let. Do vězení je poslal dnes už zesnulý ostravský soudce Miroslav Studnička. „Akce byla naplánována, dům byl vytipován, jednalo se o naprosto neobvyklý brutální útok,“ zdůvodnil tehdy své rozhodnutí.

Verdikt považovala státní zástupkyně Brigitta Bilíková za úspěch: „Samozřejmě nepředpokládám, že by jakékoliv projevy extrémistů nebo extremisticky smýšlejících lidí, rasistické projevy a podobně skončily, nicméně myslím si, že z hlediska generální prevence to má velmi vysoký význam.“

Popálená Natálka s matkou Annou Sivákovou (Foto: Andrea Čánová) „Pokud budu na tomhle světě, tak jim nikdy v životě nedokážu odpustit za to, kde nás dostali,“ řekla dívčina matka Anna Siváková po vynesení rozsudku. Malá Natálka měla popáleniny na 80 procentech těla. Jizvy jí zůstali na tváři i na duši.

Na svou matku je dívka tak upnutá, že bez ní ve školce sama nevydrží. „Nehraje si s cizími dětmi a nevydrží sama beze mě. Je na mně hodně závislá, takže ve školce musím být s ní,“ dodává Anna Siváková. Natálku navíc čeká další zákrok. Jak roste, operovaná kůže se totiž napíná.

Nedávno se do Vítkova sjeli pravicoví radikálové znovu. Za doprovodu hudby ale dorazili i romští aktivisté. Rodina malé Natálky už bydlí jinde, Anna Siváková přesto přijela. Nechce se prý schovávat.

„Natálku jsem nechala doma, ta to špatně nese. Už chápe, rozumí. Já si myslím, že to je síla, zrovna do toho Vítkova. To jsem nikdy nečekala. Tím prostě ukazují, co jsou zač,“ uvažuje.

Příběh rodiny malé Natálky sleduje reportérka Andrea Čánová

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26183
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003