Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 14.07.2020 02:53

Monika Šimůnková rezignovala na pozici vládní zmocněnkyně pro lidská práva
17-10-2013  Martin Křížek, Helena Šulcová, Jitka Hanžlová


Monika Šimůnková (Foto: Jana Šustová) Dva dny poté, co byla odvolána z čela Sekce pro lidská práva na Úřadě vlády, se Monika Šimůnková rozhodla odstoupit z funkce vládní zmocněnkyně pro tuto oblast. Kabinet podle ní nevěnuje lidským právům náležitou pozornost. Důvody svého odvolání tak Šimůnková považuje za zástupné.

Jako ředitelka sekce Šimůnková skončila v úterý. Vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin ji odvolal oficiálně kvůli špatné týmové práci i neodpovídající pracovní morálce a na její místo dočasně obsadil ředitele Odboru pro sociální začleňování Martina Šimáčka. Vládní zmocněnkyní Šimůnková zůstala.

„Ředitel sekce má přeci jenom pod sebou dva odbory, měl by být odborně, pracovněprávně i v jiných oblastech na výši. To jsme u paní Šimůnkové delší dobu nesledovali,“ zdůvodnil své rozhodnutí Augustin.

Už v úterý Šimůnková uvedla, že odvolání přišlo nečekaně, protože žádným výtkám ke své práci nečelila. V rezignačním dopise, který teď zaslala premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi, Šimůnková vysvětlila, že by nemohla nadále účinně vykonávat agendu související s lidskými právy.

Pozice vládního zmocněnce podle ní byla po reorganizaci na Úřadě vlády jen vágně zakotvená, a když byla oddělena od funkce ředitele sekce pro lidská práva, ztratila prý potřebné pravomoci.

Šimůnková také napsala, že věnovala práci v oblasti lidských práv několik let intenzivní práce a nechce se podílet na tom, jak je funkce zmocněnce pro tuto oblast opět zbavována svého obsahu a tím vlastně likvidována. Podrobněji chce důvody své rezignace rozebrat zítra.

40letá Monika Šimůnková působila na pozici vládní zmocněnkyně pro lidská práva a zároveň šéfky vládní sekce pro lidská práva od února 2011. Předtím se jako právnička zabývala ochranou dětí.

Příliš slabé kompetence

Vedoucí advokačního oddělení české pobočky organizace Amnesty International Jana Vargovčíková je přesvědčena, že smysl funkce zmocněnce pro lidská práva se podařilo obhájit právě i díky mandátu Moniky Šimůnkové. Snažila se prý vnášet do médií i veřejného povědomí důležitá témata.

„Paní zmocněnkyně Šimůnková skutečně byla během svého působení velmi otevřená v dialogu s nevládními organizacemi, v dialogu s občanskou společností a brala vážně podněty z terénu, podněty ze strany sdružení a asociací, které pracovaly přímo s lidmi dotčenými porušováním lidských práv v České republice,“ myslí si Vargovčíková.

Institut vládního zmocněnce podle ní ovšem nemá dostatečnou politickou sílu. „Společně s jinými organizacemi jsme v posledních letech kritizovali už rušení ministerstva pro lidská práva, pak celé období, během něhož byl post neobsazen, a tedy ta agenda neměla jasnou tvář. Nejlepší je samozřejmě vždy, aby agenda lidských práv nebyla rozptýlená a aby nedocházelo k podobným zásahům do kontinuity, protože ty nutně působí určitou destabilizaci,“ dodává Vargovčíková.

Zmocněnce pro lidská práva, který Šimůnkovou nahradí, vybere po parlamentních volbách nová vláda.

O rezignaci vládní zmocněnkyně pro lidská práva mluvila redaktorka Jitka Hanžlová

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26172
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003