Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 08.04.2020 15:40

Projekt Mikroměsto představí historii brněnského Cejlu
06-10-2013  Muzeum romské kultury


Mikroměsto (Autor: Muzeum romské kultury) Muzeum romské kultury sídlí v brněnské městské části „Cejl“, která byla v minulosti průmyslovým centrem Brna. Dnes nese tato čtvrť stopy sociálně vyloučené lokality, a ačkoliv leží pouze několik minut pěšky od centra města, je pro mnoho obyvatel Brna čtvrtí, kterou běžně nenavštěvují.

Muzeum romské kultury se již v několika svých předchozích projektech snažilo poukázat na zajímavý historický vývoj čtvrti (viz. příloha 1 tiskové zprávy) i na její multikulturní charakter (architektonické procházky, kniha pro děti Můj svět psíma očima). Projekt Mikroměsto na tyto předchozí snahy navazuje a snaží se vyzdvihnout jedinečnost dané čtvrti ve vztahu k městu Brnu.

Mikroměsto je série literárních čtení, která zavedou návštěvníky na místa spojená s pozoruhodnou historií brněnského Cejlu. V sobotu 19. října od 15 do 18 hodin mohou milovníci Brna a literatury zažít pět zajíma¬vých míst a zaposlouchat se do vybraných literárních děl. Z knih českých a slovenských autorů budou číst známé herecké osobnosti brněnské divadelní scény Ivana Hloužková, Simona Peková, Martin Havelka, Martin Sláma a Pavel Zatloukal.

Kde a co se bude číst?

SYNAGOGA AGUDAS ACHIM (Skořepka 13)
V synagoze Agudas Achim přečte Pavel Zatloukal, herec brněnského divadla Husa na provázku, úryvek z knihy Arnošta Goldflama Tata a já.

TEPLÁRNY (Špitálka 6)
Úryvek z knihy romské spisovatelky Eleny Lackové Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou bude číst herečka divadla Husa na provázku Ivana Hloužková.

BÝVALÁ PARNÍ ELEKTRÁRNA (Vlhká 5)
V bývalé parní elektrárně bude číst člen činohry Národního divadla Brno Martin Sláma z nové knihy spisovatelky Magdaleny Platzové Anarchista.

BÝVALÁ DĚLNICKÁ ÚRAZOVÁ POJIŠŤOVNA (Koliště 43)
V budově bývalé Dělnické úrazové pojišťovny bude číst člen činohry Městského divadla Brno Martin Havelka úryvek z knihy Jana Koubka Matky.

CLUBWASH (Stará 27)
V rámci projektu Mikroměsto bude klub Clubwash hostit literární čtení z nedávno vydané knihy Jany Soukupové Štatl za Husáka.

Na každém místě se bude číst 5x za sebou. Začátky čtení jsou vždy v 15.00, 15.35, 16.10, 16.45 a 17.20. Program je pro diváky sestaven tak, aby během tří hodin mohli navštívit všechna místa a poslechnout si všechna čtení. Vstup na všechna čtení je zdarma.

Mikroměsto (Autor: Muzeum romské kultury) STRUČNÁ HISTORIE BRNĚNSKÉHO CEJLU

Brněnský Cejl je bezpochyby jedním z nejzajímavějších míst na mapě Brna. Před 1. světovou válkou byla tato oblast mezi ulicemi Křenová, Cejl, Bratislavská a Francouzská díky rychle se rozvíjející textilní výrobě jedním z průmyslových center Rakousko-uherské monarchie. V meziválečném období zde industrializace ještě zesílila, čtvrť se rozrostla a zvýšil se také počet jejich obyvatel.

Rakouský Manchester, jak se Cejlu přezdívalo, byl na začátku 20. století také místem s mnohonárodnostním charakterem. Vedle sebe zde žilo obyvatelstvo, které se hlásilo k německé nebo české národnosti a také početná židovská komunita.

2. světová válka tvář Cejlu nevratně změnila. Ze čtvrti zmizelo nejprve židovské a poté i německy mluvící obyvatelstvo a do prázdných domů se nastěhovali noví obyvatelé, mezi nimiž tvořili početnou skupinu Romové.

Organizátor projektu:
Muzeum romské kultury
Bratislavská 67, 602 00 Brno
www.rommuz.cz

Partneři projektu:
Židovská obec Brno
Židovské muzeum v Praze. Brněnská pobočka Oddělení pro vzdělávání a kulturu Národní divadlo Brno
Clubwash
Teplárny Brno
Úrazová nemocnice Brno
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26147
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003