Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 23:24

Romové se stávají tématem místních voleb ve Francii. Z Bruselu zní kritika
27-09-2013  Jan Šmíd


Francouzský ministr vnitra Manuel Valls (Foto: ČTK) Romové se stávají tématem voleb do místních zastupitelstev ve Francii. Už teď loví kandidáti hlasy mezi těmi, kteří jsou vůči Romům kriticky naladěni. Ministr vnitra Manuel Valls řekl, že se Romové nedokážou přizpůsobit životu ve Francii a měli by se vrátit do Rumunska a Bulharska. Eurokomisařka Vivien Redingová Francii za přístup k Romům kritizovala. Ve Francii mají ale lidé pocit, že se s příchodem Romů objevují nejrůznější potíže.

„Když sem dorazili, tak okamžitě snědli všechny kachny v okolí, čtyřicet kachen se ztratilo během krátké chvíle. Nelze se pak divit místním, že jejich příchod zrovna nevítají,“ říká starosta vesnice Gardanne na jihu Francie, který ale nabídl Romům pomocnou ruku.

Velká většina populace však zastává negativní postoj: „Všude, kde se objeví, tak je nepořádek. Všechno rozmlátí, zničí. Myslím si, že nejsou schopni se adaptovat na náš způsob života.“

„Nemohu říci, že by je všichni nesnášeli. Jsou otevření, třeba nejsou vůbec zlí, ale když něco dostanou, tak to zničí - žijí jako ve středověku,“ říká Francouz pracující v restauraci.

Organizace pro lidská práva se snaží Romům pomoci. Eurokomisařka Vivien Redingová je přesvědčena o tom, že Romové mají jen malé možnosti integrace:

„Klíčem je vzdělání - pokud romské děti nebudou mít možnost chodit do školy, těžko se mohou později integrovat do společnosti. Pokud Romové nebudou mít možnost pracovat, těžko mohou získat prostředky na svou obživu.“

„Nic se nezmění a podobné potíže budeme řešit za deset let znovu,“ tvrdí Redingová, která je šokována tím, že lidé jsou ve Francii diskriminovaní jen za příslušnost k určitému etniku.

V některých regionech ve Francii, například v Rhône Alpes, kam patří Lyon, začali spolupracovat s rumunskými úřady ve snaze motivovat Romy, aby zůstali ve své zemi a do Francie necestovali.

Romové se stávají předvolebním tématem ve Francii. Mluvil o tom tamní zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26136
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003