Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.09.2020 18:55

V Ostravě padla obvinění kvůli sobotním výtržnostem a útokům na policisty
26-08-2013  Martin Knitl


Policie zatkla v Ostravě desítky protiromských radikálů (Foto: ČTK) Policie obvinila první tři útočníky, kteří v sobotu ničili ulice v ostravské části Přívoz. Vyšetřovatelé se postupně probírají kamerovými záznamy, aby našli co nejvíce důkazů. Stovky radikálů házely kameny na zasahující policisty a zůstala po nich spoušť. Mnozí obyvatelé části Ostravy zvané Přívoz se z toho ještě nevzpamatovali.

Nikdo ze sousedů nechtěl věřit tomu, že rozlícený dav zaútočil právě na jejich dům. I proto, že má novou fasádu a vchodové dveře. Nebo spíše - měl.

Další sousedka Eva Kotalová má strach, že v domě se další peníze na opravu vyberou jen stěží. Pojišťovna podle ní nechce dát ani korunu, protože šlo o demonstraci a ne o vandalství. Jenže demonstrace to nemohla být, protože pořadatelé akci oficiálně ukončili ještě před protestním pochodem.

„Co vám mám na to říct, je to k naštvání. Lidi, kteří jsou ve společenství toho baráku, si všechno musí hradit sami na vlastní náklady.“

Radnice v centrálním ostravském obvodu zatím nepočítá s tím, že by dala peníze majitelům domů a zaplatila aspoň část škody na soukromém majetku.

Plné ruce práce mají také úklidové čety. Snad to opravíme během několika dnů, doufá Petr Smoleň z Technických služeb Moravská Ostrava a Přívoz.

„Když to vezmu z toho městského mobiliáře, jednalo se především o dopravní značení, odpadkové koše, bylo poškozeno několik stromků a kůlování kolem nich.“

Ostravská policie má napilno. Zkoumá každý detail na záznamech, které pořídilo speciální monitorovací auto přímo na místě pouliční bitky. Tři obviněné by měli brzy následovat další. Jeden ze stíhaných se už policii za útoky omluvil a svaluje to na bouřlivou atmosféru, kterou se nechal strhnout. I proto si prý natáčel mobilním telefonem, jak háže cihly po těžkooděncích.

„Policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání pro zločin násilí proti úřední osobě a přečin výtržnictví,“ uvedla policejní komisařka Gabriela Holčáková s tím, že všech 62 zadržených už je na svobodě, počet obviněných ale přibývá.

Reportáž Martina Knitla z ostravské části Přívoz, kterou poničili demonstranti

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26044
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003