Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.05.2020 21:19

Prolomit vlny: Pod jednou vlajkou
15-08-2013  Robert Candra


Tomáš Rafa: Jeden z návrhů česko-romské vlajky Jak vnímají Romové, když jim neonacisté mávají do tváře českou, tedy i jejich vlajkou? Do jaké míry se cítí být součástí tohoto národa? Provokativní projekt Výběrové řízení na česko-romskou vlajku klade nepříjemné otázky. Další ale sám vzbuzuje.

Umělecký projekt Výběrové řízení na česko-romskou vlajku, který je v současnosti k vidění v pražské nástěnné galerii Artwall, vzbudil docela rozruch. Že dílo slovenského umělce Tomáše Rafy hne žlučí nacionalistům a protiromsky naladěným Čechům, se dalo očekávat. Vandasovci samozřejmě protestovali na slovenské ambasádě (ještě aby nám tak foukal do polívky cizák!) a na organizátory výstavy podali trestní oznámení pro údajné hanobení státních symbolů.

Rafu, který téma rasismu ve společnosti dlouhodobě sleduje a který upozorňoval například na fenomén segregačních zdí na východním Slovensku, lze těžko podezřívat z toho, že by jeho záměrem bylo prostě vyhrocení už tak dost napjatého vztahu etnických Čechů k Romům. Ale bylo jeho provokující gesto, které rozmlžuje hranice mezi aktivismem a „čistým“ uměním, skutečně k něčemu dobré? Jeho přijetí není jednoznačné ani u majority, ani u samotné menšiny, za jejíž zájmy se staví, a dokonce ani na umělecké scéně.

Na serveru Artalk se na toto téma nedávno rozpoutala nedlouhá, ale zajímavá diskuze. Výtvarník Pavel Sterec v ní Rafovo dílo označuje za prázdný a kontraproduktivní aktivismus, kterému záleží spíš na mediálním ohlasu. Na základě kurátorského textu vyčítá autorovi absenci konkrétního názoru, se kterou takto razantně vstoupil do veřejné debaty. A v neposlední řadě vyjadřuje obavu z toho, že neblahé následky tohoto projektu ponesou sami čeští Romové.

V následné odpovědi kurátoři obhajují záměrnou ambivalenci Rafova díla, které podle nich získává jednoznačný význam až v kontextu jeho předchozích prací. Odmítají, že by byl jen povrchním hráčem s mediálním obrazem Romů nebo naopak naivním snílkem, který neví, co činí. Připomínají účast zástupců romské komunity a aktivistů v roli porotců výběrového řízení. Do debaty zajímavě vstupuje i postoj výtvarnice s romskými kořeny Ladislavy Gažiové, která naopak být členkou poroty z několika důvodů odmítla. Autor a kurátoři nakonec odjeli do Krupky věc prodiskutovat přímo s tamními romskými aktivisty, další setkání se prý chystají.

Polemika je to vcelku podnětná a doporučuju vám si přečíst argumenty všech stran. Mezitím se posledním (a tím nejmíň přínosným) příspěvkem do ní bohužel stal útok anonymního vandala, který v noci na pondělí návrhy vystavené na Letné poničil barvou. Taky názor.

Pod jednou vlajkou

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26019
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003