Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 14.08.2020 07:37

Evropská komise vyzvala Slováky, aby strhli údajně protiromskou zeď v Košicích
19-08-2013  Vojtěch Berger


Zeď u parkoviště je jen několik metrů dlouhá (Foto: Vojtěch Berger) Košice musí neprodleně zbourat betonovou zeď na předměstí, která údajně odděluje Romy od ostatních obyvatel města. Východoslovenskou metropoli k tomu vyzvala Evropská komise.

Východoslovenské město nese pro letošní rok titul Evropské hlavní město kultury. Podle eurokomisařky pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androully Vassiliouové se existence zdi neslučuje s hodnotami, na kterých stojí Evropská unie.

Primátor Košic Richard Raši považuje zeď za ilegální a eurokomisařce odepsal, že magistrát proti městské části podnikne právní kroky. Prý vznikla bez nutných stavebních povolení.

Košická zeď postavená letos ale ve skutečnosti nikoho neodděluje, jenom zahradila asi třicetimetrový prostor mezi dvěma paneláky na dohled od košického sídliště Luník IX obývaného v drtivé většině Romy.

Romové si dříve zkracovali cestu přes parkoviště, kde se lidé báli nechávat auta, protože jim je někdo často zničil. K panelákům ale Romové můžou chodit dál, stačí obejít blok, trvá to asi minutu.

„Podle mě to nebylo účelové proti nim, protože oni tu tak či tak procházejí, jen nejdou přes parkoviště, ale pěkně ho obejdou,“ potvrzuje obyvatelka sídliště.

Protiromské zdi na Slovensku jsou, ale jinde

Problém s podobnými stavbami a segregačními zdmi na Slovensku existuje a země kvůli tomu v minulosti čelila kritice některých zahraničních nevládních organizací a institucí. Jsou ale místa, kde je problém mnohem vypouklejší. V Ostrovanech nebo Michalovcích zdi měří stovky metrů, vedou přímo kolem romských osad a dojem segregace je tam mnohem výraznější.

Košice už se letos jednou dostaly kvůli sídlišti Luník IX v zahraničí do nemilosti. Na začátku roku si jeden německý novinář stěžoval, že mu zástupci projektu evropského hlavního města kultury odmítly sídliště ukázat. Některá zahraniční média pak psala, že Košice „tají“ romské ghetto. Ve skutečnosti může na Luník přijet kdokoli a mluvit s kýmkoli.

Zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger ve Stalo se dnes mluvil o stížnosti Evropské komise kvůli zdi na košickém sídlišti Luník IX

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/26018
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003