Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.09.2020 01:32

Duchcovským strážníkům pomáhá už deset členů dohledové služby
01-08-2013  Gabriela Hauptvogelová


Dohledová služba v Duchcově: Miroslav Kima a Eva Bosmanová už měsíc pomáhají strážníkům (Foto: Gabriela Hauptvogelová) Jejich rajónem v Duchcově je Jižní město - čtvrť, kde žijí převážně Romové. Ale také třeba koupaliště, skatepark a od září i okolí škol. Ode dneška pomáhá strážníkům s dohledem na pořádek už deset pomocníků z řad nezaměstnaných. Nemají pravomoci městské policie, ale napomínají lidi, když dělají nepořádek nebo nedodržují vyhlášky. Prvních sedm nastoupilo už před měsícem.

Eva Bosmanová a Miroslav Kima se vydávají do ulic krátce po sedmé hodině. Jejich cílem je koupaliště, i když ráno se tam asi ještě nikdo koupat nebude.

„Jdeme se podívat co a jak, jestli tam nejsou nějaké stříkačky nebo jiné odložené věci. A pak máme jít na skatepark, jestli tam nebudou nějaké větve po dešti, protože je hezky, tak tam budou děti jezdit. A takhle dokola prostě, děti bez helem a tak,“ popisují, co je dnes čeká.

Každý den prý někoho napomenou aspoň pětkrát, ale oslovení zpravidla poslechnou. „Děti mají i respekt, když nás vidí, seskočí z kola a nandají si helmy. Jsou ale i takové, které helmu nemají.

Eva a Miroslav jsou vidět už zdálky, mají reflexní vesty s nápisem "Dohledová služba Městská policie Duchcov".

„Ze začátku nás děti taky třeba odzbrojily, že nejsme policajti. Když jsme je napomenuli, aby uklidily nepořádek, tak říkaly ‚ukaž nám placku‘. Teď už je to jinak. Zrovna teď jeden vyhodil papír, viděl nás, vrátil se a dal ho do kapsy a bylo to dobrý. Ještě se smál a měl radost, že ho pochválíme,“ popisuje Eva.

Na koupališti plavčice Miroslava Jungmannová ukazuje zbrusu nové záchody a převlékárny. Lidé tam prý chodí dovnitř kouřit. Miroslav radí pověsit na dveře ceduli Zákaz kouření a ujišťuje, že dohledová služba bude návštěvníky na zákaz upozorňovat.

Vybavuje si ale i vážnější situace. „Jedna romská rodina se stěhovala, byly tam neshody, dohadovali se a napadali majitele, tak jsme tomu nějak zabránili. Zavolali jsme městskou policii,“ vypráví.

Pan Miroslav je Rom, paní Eva není Romka. Dnes už prý mají respekt i napříč těmito skupinami. „Když jsme nastoupili, tak mi jeden říkal to jejich ‚gádžo‘“, říká paní Eva. „Na začátku jsem to schytal, ale pak už to bylo dobré,“ dodává Miroslav.

Pokud se dohledová služba osvědčí, mohli by se veřejně prospěšní pracovníci změnit od příštího roku na asistenty prevence kriminality. Ovšem jen tehdy, když městská policie získá dotaci ministerstva vnitra.Celý příspěvek si můžete poslechnout zde: rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/1241130
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25958
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003