Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.01.2021 13:11

Romové na východním Slovensku pěstují zeleninu. Často je to jejich první práce
01-08-2013  Vojtěch Berger, Iva Menšíková


Romové na poli pěstují zeleninu a další plodiny (Foto: Vojtěch Berger) Slovensko pořád hledá recept na to, jak vytáhnout Romy ze sociální pasti. Tam, kde selhávají celostátní řešení, už dávno pomáhají malé projekty, například farma poblíž Hanušovců nad Topľou, kde našly práci desítky Romů. Za solidní výdělek pěstují zeleninu a bioosiva. Úspěšný nápad jednoho mladíka může být inspirací pro celý slovenský východ.

„Na východním Slovensku zůstává mnoho vesnic, kde jsou jen Romové a staří lidé. Mnoho mladých lidí odcestovalo na západ, do Bratislavy, Česka, do Irska, do Německa,“ říká Štefan Straka.

Straka ze zdánlivě katastrofální výchozí pozice ale zkusil udělat výhodu. Napadlo ho, že bývalí zemědělci, kteří dřív pracovali v JZD a po úrazu šli třeba do částečného invalidního důchodu, by část svých zkušeností mohli předat Romům. Ti by zase při práci v zemědělství získali novou příležitost.

„Oslovujeme část těchto Romů a ti, kteří chtějí pracovat, tak dobře. Ti, kteří zájem nemají, tak násilím se vnucovat nebudeme,“ dodává Straka.

Romové si takhle můžou vydělat až 500 eur měsíčně, v přepočtu asi 13 tisíc korun, což jsou pro ně neuvěřitelné peníze.

Občanské sdružení Štefana Straky je rozkročené ještě víc doširoka. Kromě pěstování zeleniny pěstují Romové taky bioosiva, která se pak prodávají třeba do Česka. Další stovka Romů může dobrovolně využívat pole, kde si vypěstují zeleninu pro vlastní spotřebu.

Štefan Straka ale zůstává i přes všechny úspěchy nohama na zemi.

„Nejsem žádný Harry Potter, který má kouzelnou hůlku a mávne s ní, aby se děly zázraky ze dne na den,“ nešetří skromností Straka.

Projekt Štefana Straky není univerzální a ne každý Rom z východního Slovenska se může stát dobrým zemědělcem. Stovky lidí už ale dostaly šanci, a to je víc, než jim zatím nabídnul kdokoli jiný.Celý příspěvek si můžete poslechnout zde: rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/1241162
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25957
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003