Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 19:52

Starostové ze Šluknovského výběžku volají po řešení potíží s problémovými občany
11-07-2013  Tomáš Mařas


Varnsdorf Starostové Duchcova, Varnsdorfu, Šluknova a Lahoště chtějí, aby stát začal řešit dlouhodobé problémy s nepřizpůsobivými obyvateli. Proto začátkem týdne připravili výzvu starostům dalších měst a obcí. Už v roce 2011 zažil Šluknov nepokoje, které vyvolaly právě dlouhodobé problémy s nepřizpůsobivými. I tehdy se snažili starostové ze Šluknovského výběžku problém řešit.

Nepokoje kvůli problémům s nepřizpůsobivými občany byly nejen před dvěma lety ve Šluknově, ale naposledy minulý měsíc v Duchcově na Teplicku nebo před několika dny v Českých Budějovicích.

„Starostové se tu dali dohromady, bylo nás 18 a na tento problém jsme nahlas upozornili. Otočilo se nám tady ve výběžku mnoho politiků i vládních činitelů, ale výsledek po dvou letech je nijaký. Loni v červenci uspořádali starostové Šluknovského výběžku protest starostů proti liknavosti vlády. Bohužel ani tehdy jsme nebyli vyslyšeni," tvrdí nezávislá starostka Šluknova Eva Džumanová.

„Chceme vyzvat starosty, zda by se k nám připojili, abychom tlačili na vládu, aby konečně tento problém začal někdo řešit," vysvětluje. Stejně to vnímá i nezávislý starosta Varnsdorfu Martin Louka.

„Problematika, která potřebuje plošné celostátní řešení, se v těch nejvyšších rozhodujících kruzích odsouvá stranou. Ta hlavní opatření spočívají především na městech a ta nemají takovou pravomoc," říká.

Podle něj je drobná neřešená kriminalita, vysoká nezaměstnanost i obava obyvatel o bezpečnost spojena především s nepřizpůsobivými obyvateli.

„Tyto problémy pocházejí právě z těchto lokalit, kde jsou velice špatné, až takové nesnášenlivé sousedské vztahy. Sice je zdánlivý klid, ale ten je opravdu jen zdánlivý. Stačí malinká jiskřička k tomu, aby se opět rozhořely nepokoje,“ je přesvědčen.

Situace je stále napjatá

Že situace ve Varnsdorfu je stále napjatá, potvrzuje i Josef Pizur, který bydlí v Kovářské ulici naproti sídlišti, kde většinou bydlí nepřizpůsobiví obyvatelé.

„Je tady zhruba 200 bytů. Čtvrtina je obsazená normálními lidmi, ten zbytek těmi nepřizpůsobivými. Ta situace je neúnosná. Teď je teplo, což pro lidi tohoto typu znamená být venku a radovat se ze života. Protože nemají žádné povinnosti, tak se radují 20 hodin denně. Nejsou zaměstnaní, a pokud je zrovna po dávkách, tak slaví to, že mají peníze,“ vypráví.

Negativní projevy vnímají i někteří z obyvatel sídliště, a tak se raději z Varnsdorfu odstěhovali. Stejně jako Pavel Kurucz.

„Já jsem tady taky bydlel, ale kvůli tomu, jak to tu vypadá, jsem odešel. I proto, aby moje děti do toho nepřišly. Ta situace byla neúnosná. Jak to vidím, tak bílí se s nimi nechtějí ani bavit," popisuje své zkušenosti.

Tvůrci výzvy očekávají, že se k nim připojí i další starostové. Na podzim se sejdou, aby projednali další postup.

O výzvě starostů kvůli problémům ve Šluknovském výběžku informoval reportér Tomáš Mařas

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25902
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003