Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 21:33

Debata, která měla napomoci k uklidnění situace na budějovickém sídlišti Máj, nepřinesla žádná řešení
09-07-2013  Michaela Vydrová, Martin Pokorný, Romana Kostohryzová


Veřejné slyšení k problematice soužití Romů a většinové společnosti se konalo ve sportovní hale v Českých Budějovicích (Foto: ČTK) V Českých Budějovicích proběhla veřejná debata, která měla napomoci k uklidnění situace na sídlišti Máj. Byla plná emocí, pískotu i mohutných potlesků. Vedení města společně se zástupci policie se snažilo debatou s občany dojít k řešení, které by situaci uklidnilo. To se ale prozatím nepodařilo.

Na veřejnou debatu přišlo přes 900 lidí, někteří ale už v průběhu odcházeli, protože měli pocit, že k ničemu nevede, jiní byli opačného názoru:

„Určitě vede, rozhodně víc než demonstrace. Jediné, co mi vadí, je ten jejich hluk a nesnášenlivost. Když jsem je slušně požádala, aby ztišili své děti, řekla jsem dobrý den, prosím vás, tak začali řvát. Nakonec mě napadli. S nimi není žádná domluva,“ říká jedna z účastnic.

Veřejné slyšení k problematice soužití Romů a většinové společnosti se konalo ve sportovní hale v Českých Budějovicích (Foto: ČTK) „Ti lidé se potřebují vybít. A my Romové jsme pro ně takový terč. A to, že jsme trošku hlučnější, to bylo vždycky. Ale jsme tmaví,“ říká další.

„Přišla jsem se podívat, protože mě to zajímá. Každou sobotu být ve stresu, nevíte, co se stane. A nemáte strach jen o sebe, ale máte strach i o ostatní. Doufám, že se to nějak vyřeší a bude konečně klid. Jestli si lidé myslí, že my cikáni máme nějaká větší práva, když jdeme na sociálku, tak to pravda není,“ zlobí se další účastnice.

Tématu se diskutující příliš nedrželi, některé příspěvky rušil dav pokřikem nebo hučením. Debata se točila kolem klasické kritiky romského etnika. Dav každou takovou kritiku skandováním podporoval.

Romové, kterých bylo v hale jen několik desítek, převážně mlčeli. Ke slovu se příliš nedostali. A pokud ano, dav je přerušoval.

Lidé nejvíc trápí strach a frustrace. Strach pramení z napětí, které na sídlišti Máj panuje. Frustrace je všeobecná – mluví se o nezaměstnanosti a sociálních dávkách.

„Debata situaci spíše rozjitřila. Jeden z Romů tady sám vyzýval své sousedy, aby se na řešení jednotlivých problémů začali dohadovat mezi sebou. Lidé, kteří z debaty odcházeli, říkali, že se nepodařilo vyjednat nic,“ říká reportér Českého rozhlasu Martin Pokorný, který se debaty zúčastnil.

Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma na veřejném slyšení k problematice soužití Romů a většinové společnosti (Foto: ČTK) Emoce vedení města očekávalo. „Emoce asi do tohoto prostředí patřily, očekávat se daly,“ řekl v pořadu Stalo se dnes českobudějovický primátor Juraj Thoma.

Lidé upozorňovali na to, že problémy už trvají léta. To primátor potvrzuje: „Poslední eskalaci napětí na sídlišti Máj řešilo městské zastupitelstvo v roce 2007, kdy se to ovšem obešlo bez nějakých fyzických ataků a pouličních bouří. Ta situace se povedla uklidnit, vysvětlit a vyřešit. To co se odehrává teď v posledních dnech, je opravdu úplně výjimečné.“

Lidé žádají více strážníků a kvalitní kamerový systém. „To v nějaké podobě na Máji funguje. My tam teď máme mimořádná opatření, ve službě je permanentně 12 strážníků, které doplňují čtyři policisté České republiky. Lidé mají subjektivně pocit, že tam není bezpečno. Na druhou stranu když pak mají svůj konkrétní konflikt s minoritou popsat, tak ho nejsou schopni konkrétně popsat a nemohou si okamžitě vzpomenout, kdy se něco podobného stalo,“ vysvětluje primátor.

„Když se podíváte na statistiky, které vede Policie České republiky, tak ty jednoznačně ukazují, že na Máji je kriminalita menší než v historickém centru. Neříkám, že je to reálný stav. Jenom jsem přesvědčen, že je to důsledek toho, že lidé rezignovali na to, aby drobné konflikty hlásili. A když je nehlásí, tak je nikdo okamžitě neřeší. A to je chyba, protože řešení v místě musí být rychlé, razantní a okamžité bez ohledu na to, zda je z většinového nebo menšinového tábora,“ dodal Thoma.

Občané, převážně obyvatelé sídliště Máj, kladli své dotazy zástupcům vedení města i policie po celé tři hodiny. Debata skončila v osm hodin večer.

Poslední dvě soboty se v Českých Budějovicích opakovaly demonstrace s rasistickým podtextem, které poukazovaly na vyhrocené soužití na největším sídlišti, kde žije přes 20 tisíc lidí.

Veřejnou debatu sledovala redaktorka Romana Kostohryzová. Hostem Stalo se dnes byl českobudějovický primátor Juraj Thoma
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25901
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003