Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.03.2021 08:10

Média Romy neberou jako partnery
08-07-2013  Robert Candra


Pracovníci médií (Ilustrační foto: Jana Šustová) Do jaké míry se na čím dál viditelnějším rasismu české společnosti podílejí média? Způsob referování o událostech týkajících se Romů, nedostatečné ověřování informací vedoucí k nešťastným „kachnám“ typu údajné krádeže pokladníka romské strany, ale i subtilnější jevy typu volby titulků, používání formule „nepřizpůsobiví“ nebo „romský agresor“ a podobně.

O těchto tématech jsme v rámci Týdne proti rasismu mluvili On Air s publicistou Františkem Kostlánem z o. s. Romea a s komentátorem serveru Týden.cz Martinem Hekrdlou.

Podle Františka Kostlána je největší problém především v tom, že mainstreamová média Romy neberou jako partnery. Jsou zmiňováni ve stereotypních spojeních s kriminalitou, kterou ale v drtivé většině nedoplňuje kontext kriminality etnických Čechů. V médiích taky zpravidla chybí názory Romů.

Podle Martina Hekrdly ale nejsou sami čeští novináři přímo rasisty, spíš v honbě za čtenáři/diváky/posluchači plní stereotypní objednávku o očekávání. „I já s výrazem rasismus šetřím. Vedle mainstreamových médií, kde obvykle nejde o záměr, jsou tu totiž okrajová média jako Parlamentní listy a další spřízněné servery, které jsou otevřeně rasistické. Tady lze hovořit o záměrném rasismu,“ říká František Kostlán.

Romové nejsou médii bráni jako partneři: Rozhovor s publicistou Františkem Kostlánem z o. s. Romea a s komentátorem serveru Týden.cz Martinem Hekrdlou

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25881
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003