Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 23:14

Ghettofest se vrací – Pouliční festival pro všechny rozezní podruhé brněnský „Bronx“
10-06-2013  Tisková zpráva


Ghettofest 2012 www.ghettofest.cz) Pouliční festival Ghettofest se vrací po veleúspěšném prvním ročníku. Jeho dějištěm se stane i letos brněnský„Bronx“ – budoucí park „Hvězdička“ a ulice Bratislavská a jejich nejbližší okolí. Dlouho očekávaný festival odstartuje v sobotu 15. června už ve 12.30 hodin.

„Ghettofest je unikátní koncept kulturně – sociální akce vytvořený speciálně pro lokalitu brněnského „Bronxu“, a to přímo lidmi, kteří v ní žijí nebo k ní mají jiný osobní vztah, Čechy i Romy,“ vysvětluje PR manažerka, Alica Heráková. „To je důvod, proč Ghettofest funguje a měl takový úspěch už při prvním ročníku. Reflektuje to nejlepší, to „Bronx“ má – reálnou zkušenost vzájemného soužití, která je pozitivní.“

Ghettofest 2012 www.ghettofest.cz) Obyvatelé lokality i ostatní Brňané se znova setkají u hudby, diskuzí, tance i dialogických forem umění. Hlavní hudební program se bude odehrávat v parku Hvězdička, kde zahrají kapely Gentle Irony Trio, Imperio, Ukulele orchestra jako Brno nebo Bitumen beat. Koncertní program doplňují také Zdeněk Bína s Janem Urbancem nebo Petr Váša coby fyzický básník.

„V taneční sekci je zastoupen jak street dance, tak tradiční romský tanec, moderní scénický tanec, capoiera a také tentokrát budeme pro velký úspěch z loňska organizovat dance battle o nejlepšího tanečníka z ulice,“ popisuje taneční koordinátorka Eva Gerych.

Ghettofest 2012 www.ghettofest.cz) Program doplňuje také přehlídka nové módní značky Gypsy mama, která je projektem organizátora, sdružení Tripitaka, na sociální podnikání. V rámci odborné části věnované minulosti lokality vystoupí spisovatelka Kateřina Tučková, součástí programu je i přehlídka dokumentů, divadlo, workshopy nebo výstava ve veřejném prostoru. Letošní novinkou v rámci výtvarné sekce je video-mapping. Unikátní 3D projekce na zeď bývalé káznice na ulici Bratislavská zakončí celý festival ve 22. hodin.

„Velký důraz klademe na to, že Ghettofest není proromský nebo romský festival, ale že jeho program vypovídá o jeho hlavní myšlence,“ dodává Alica Heráková. „Ta je integrační a vychází z předpokladu, že jedině akce pro Čechy, Romy a všechny ostatní dohromady může mít potenciál bořit nějaké předsudky. Že jen vlastní pozitivní zkušenost a pochopení, že sdílíme společný prostor, vede k lepšímu soužití. V tomto smyslu je Bronx vlastně taková zmenšená Česká republika,“ dodává PR manažerka festivalu.

Ghettofest 2012 www.ghettofest.cz) Ghettofest je také akcí, která propojuje mnoho zajímavých iniciativ zevnitř romské komunity, organizace, instituce i občanské projekty. Hlavními partnery jsou Muzeum romské kultury, Drom, projekt Měníme věci kolem nás, Clubwash, projekt O leperiben, Insideout project nebo Sdružení rodičů za férovou školu.

„Letošní ročník vzniká z velké vůle nás všech, nejlépe to dokazuje, že letos festival organizujeme zcela dobrovolnicky s minimálními prostředky,“ vysvětluje umělecký ředitel festivalu, Pavel Strašák. „Na financování se podílí kromě několika sponzorů a malých grantů také naši fanoušci a podporovatelé na serveru kreativcisobě.cz a všichni umělci vystupují zdarma či za minimální honoráře,“ dodává.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25818
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003