Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 19:46

Za potyčku v Rumburku dostali čtyři obžalovaní podmíněné tresty
21-05-2013  Jan Bachorík


Okresní soud v Děčíně začal projednávat hromadnou potyčku z 21. srpna 2011, která odstartovala etnické nepokoje ve Šluknovském výběžku (Foto: ČTK) Okresní soud v Děčíně dnes odsoudil čtyři účastníky rvačky v Rumburku. Skupina mladých Romů v srpnu 2011 podle rozsudku napadla další skupinku mladíků při cestě z diskotéky. Incident odstartoval nepokoje v celém Šluknovském výběžku. Následovaly demonstrace, na kterých někteří účastníci vykřikovali protiromská hesla. Uklidnit situaci měla i speciální pořádková jednotka, která kvůli tomu v Ústeckém kraji vznikla.

Dnes nejprve nebylo jasné, jestli soud vůbec začne, nepřišel totiž nikdo ze svědků. Jednání se pak konalo za zavřenými dveřmi. Někteří z obžalovaných jsou totiž mladiství, a veřejnost tak byla ze soudní síně vyloučena.

Soud trval zhruba hodinu. Tři mladiství a jeden dospělý, kteří se dnes k jednání dostavili, odešli od soudu s podmíněnými tresty. V případě mladistvých jsou zatím nepravomocné. U dospělého už rozsudek nabyl právní moci.

„Dostavili se tři mladiství a jeden dospělý pachatel. Všichni byli dnes odsouzeni. S rozsudky byli smířeni. Mladiství nejsou v právní moci, neboť zde nebyl orgán péče o dítě,“ řekla soudkyně Iva Najbrtová. Tři mladiství dostali podmínku sedm až osm měsíců se zkušební dobou 18 měsíců. Čtvrtý z obžalovaných, Kamil Cepero, byl odsouzen k roční podmínce se zkušební dobou dva roky.

Všichni odsouzení dostali povinnost uhradit způsobené škody v řádech desítek tisíc, a to jak za náklady na léčbu zraněných, tak i pojišťovně za rozbité dveře. Souzeni byli za výtržnictví, poškození cizí věci a ublížení na zdraví, v případě Cepera s rasovým podtextem.

„Byli obviněni z výtržnosti, poškození cizí věci, a jeden z nich byl pro ten trestný čin, nyní přečin ublížení na zdraví s tím rasovým podtextem, takže ta vina tady byla plně uznána,“ uvedl státní zástupce Petr Minich.

Další dva obžalovaní dnes k děčínskému soudu nepřišli a budou souzeni v samostatném líčení.

Poslední ze sedmi obžalovaných si vyslechl rozsudek už loni v říjnu. Dostal podmínku za výtržnictví a poškozování cizí věci. K jeho štěstí se na něj ale vztahovala prezidentská amnestie.

O soudu s výtržníky z Rumburku informoval reportér Jiří Bachorík

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25765
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003