Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.06.2020 09:08

Soud přerušil líčení s mačetovými útočníky z Nového Boru. Kvůli dopisu s popisem činu
14-12-2012  Jitka Malá


Ilustrační foto: Filip Jandourek Krajský soud v Liberci přerušil líčení v případu takzvaného mačetového útoku v Novém Boru. U jednoho z údajných útočníků našli dozorci dopis, ve kterém popsal průběh incidentu, například kdo z obžalovaných útočil jakou zbraní. Tvrzení je ale v rozporu s dalšími výpověďmi, autor dopisu proto přišel o dosud společného obhájce.

Dopis, který se vyjadřuje označuje pachatele trestného činu, zachytila vězeňská služba před třemi týdny. Antonín Sinu se v něm bratrovi svěřil, jak probíhal útok na hosty novoborského baru Pivní pomoc. Obžalovaní přitom tvrdí, že na místě činu vůbec nebyli.

Advokátka Klára Samková, která dosud čtyři údajné pachatele zastupovala, považuje nález dopisu za zlom v případu. Pisatele nebude moci nadále obhajovat.

„Na základě toho došel soud k závěru, že by se mohlo jednat o kolizi zájmů mezi obhajovanými mnou, takže mně nezbylo nic jiného než se vzdát obhajoby pana Antonína Sinu. Takže v tuto chvíli je bez obhájce, řízení bude muset být přerušeno,“ vysvětlila.

Podle předsedkyně senátu Evy Drahotové se dnes Sinu přiznal k autorství dopisu. Vypovídat o podrobnostech ale bude moci až s novým obhájcem.

„On tam psal, že chce uvést soudu ještě další rozhodné skutečnosti, ale protože vlastně byl v tu chvíli bez obhájce, tak jsme upustili od jeho výpovědi a dopředu jsem se ho tázala, jestli bude chtít i při dalším hlavním líčení vypovídat, a on to potvrdil,“ uvedla.

K takzvanému mačetovému útoku došlo loni v srpnu. Skupina romských mladíků tehdy po slovním napadání zaútočila mačetami na hosty restaurace, kteří bránili servírku, a tři z nich vážně zranila.

Údajným útočníkům hrozí za pokus o vraždu a výtržnictví 15 až 20 let, v případě dvou mladistvých pak poloviční sazba. Pátý muž je obžalovaný z ublížení na zdraví a výtržnictví s trestem od 5 do 12 let.

Hlavní líčení bylo odročeno na 18. ledna příštího roku. Soud probíhá za přísných bezpečnostních podmínek a bez přítomnosti veřejnosti od listopadu.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25600
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003