Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.10.2020 19:51

Maďarští poslanci protestovali proti kolegovi z krajně pravicové strany Jobbik
27-11-2012  Gregor Martin Papucsek, Eva Presová, Martin Křížek


Politik extrémně pravicové strany Hnutí za lepší Maďarsko neboli Jobbik Márton Gyöngyösi (Foto: Web strany Jobbik) Do maďarského parlamentu dnes přišlo mnoho poslanců a poslankyň se žlutou šesticípou hvězdou na saku a šatech. Protestovali tak proti kolegovi z radikální, krajně pravicové strany Jobbik Martonu Gyongyosiovi, který chtěl sestavit seznamy členů vlády a parlamentu, kteří jsou židovského původu. To vyvolalo skandál, který ještě nabírá na obrátkách.

V rámci běžných poslaneckých otázek se poslanec za radikály včera po poledni vyjadřoval k izraelsko-palestinskému konfliktu a zamýšlel se nad tím, zda to má nebo může mít pro Maďarsko nějaké důsledky.

Dedukoval, že ano – lidé židovského původu, kteří sedí ve vládě nebo v parlamentu, by mohli znamenat riziko národní bezpečnosti, a proto by bylo potřeba sestavit jejich seznamy a přezkoumat je.

V první chvíli poslanci nijak zvlášť nereagovali. Extremistovi odpověděl jen státní tajemník zahraničních věcí v tom smyslu, že při sestavování podobných seznamů vláda nebude partnerem – a šlo se dál na jiná témata.

Marton Gyongyosi se dnes omluvil, že to tak nemyslel. Lidé nicméně říkají, že je hrůza, že se takové řeči vůbec dostaly na parlamentní úroveň.

Dnes dopoledne vydala maďarská vláda odsuzující stanovisko, podle mnohých dost pozdě.V parlamentu čtyři strany – dvě vládní a dvě opoziční – společně odsoudily radikální extrémní pravici a chystají se zpřísnit jednací pořádek, aby se podobným projevům dalo v budoucnosti předejít nebo je dodatečně postihovat.

Dnes se uskutečnily dvě menší demonstrace u parlamentu a v neděli se před parlamentem chystá velká demonstrace v režii organizace Všichni spolu za Jeruzalém.

Spolupracovník Českého rozhlasu v Budapešti Gregor Martin Papucsek mluví o dění v maďarském parlamentu ve Stalo se dnes na Radiožurnálu

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25589
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003