Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 21:18

Děti dětem aneb vánoční krabice od bot
30-11-2012  


„Co můžeme udělat s vyhrocenou sociální situací na Severu Čech?“, tázala se skupina velmi různorodých lidí, která se sešla loni v září v reakci pochody nenávisti na Šluknovsku. Vznikla tak iniciativa Nenávist není řešení, která se od té doby věnuje různým občanským aktivitám, zastávajícím se těch nejchudších v naší společnosti – Romů žijících v sociálně vyloučených ghettech.

Jednou z aktivit, která vyrostla z těchto snah, byla akce „Vánoční krabice od bot“. V Praze a v Rumburku se při ní shromáždilo kolem 550 vánočních krabic s dary pro nemajetné děti, žijící v podmínkách sociálního vyloučení, které pak při vánočních večírcích dětem rozdali sociální pracovníci, působící v sociálně vyloučených lokalitách na Šluknovsku a Ústecku (v Krásné Lípě, Rumburku, Varnsdorfu, Jiříkově i na dalších místech). Akce vzbudila na mnoha stranách mnoho pozitivních reakcí. Proto by organizátoři na ní rádi navázali i letošní rok.

„Vánoční krabice od bot“ je dlouholetá tradice ve Spojených státech a v Západní Evropě. Děti přitom ukládají různé dárky a dárečky do krabice od bot. Když se krabice naplní, hezky ji zabalí a pošlou ji s pomocí humanitárních organizací jinému dítěti stejného věku a pohlaví (věk a pohlaví dítěte se totiž značí na krabici zvenčí).

Děti to naučí myslet sociálně – že jinde na světě jsou děti, které si také rády hrají, ale přitom jsou mnohem chudší, než ony, a že jim mohou pomoci. Ty druhé děti, které vánoční krabice dostanou, přitom zakusí, že někde na světě jsou děti, které na ně také myslí. A postupné rozbalování krabice a objevování, co všechno skrývá, pro ně představuje velké dobrodružství!

Jak se k projektu připojit?

Pro to, abychom věděli, kolik dětí můžeme obdarovat, potřebujeme již předem vědět, kolik a jakých dětí se akce zúčastní jako dárci. Loni jsme obdarovali krabicemi přibližně 550 dětí, především ze Šluknovska, ale také z okolí Ústí nad Labem. Proto prosíme rodiče dětí, které chtějí připravit vánoční krabici, aby nám napsali stručný e-mail, na kterém uvedou počet krabic a věk a pohlaví dětí, které je budou balit.

Pokud se bude akce pořádat společně (např. ve škole či v nedělní škole), stačí jeden společný e-mail na adresu Mikulas.Vymetal@seznam.cz. Tuto informaci nám prosím napište do 30. listopadu. Samotné krabice pak můžete buď odeslat poštou přímo do Šluknovska na adresu Krásnolipská 540/22, 408 01 Rumburk (evangelická fara) tak, aby došly do 15. 12. (počítejte s tím, že v předvánoční době je pošta přetížená, a proto jde značně pomaleji), nebo osobně dopravit v Praze na sběrné místo, které je v pracovně evangelického faráře pro mládež v evangelickém sboru na Vinohradech (Korunní 60, Praha 2).

Co se hodí do krabice?

Hračky, které se do krabice vejdou – nové, nebo takové, s nimiž si dítě již hrálo.
Předměty, pomáhající k rozvoji talentu – tužka a hezký sešit, skicák a pastelky, vodové barvy a štětec, sportovní potřeby – míček či nafukovací balón, švihadlo, knížka přiměřená věku dítěte.
Hezké kusy oděvů či oděvních doplňků, o nichž se dá předpokládat, že obdarovanému udělají radost – tričko, šátek, čepice, rukavice apod.
Věci specifické pro obdarované děti: Pro holčičky a malé slečny panenky a dětskou! bižuterii, pro pány kluky i mladé muže autíčka a nářadí.
Trvanlivé pamlsky – bonbóny, čokoláda a podobně.
Fotografie toho, kdo jim krabici posílá, případně i pohled s vánočním přáním.
S plněním krabice mohou dětem pomoci rodiče, ale důležité je, aby ji plnily samy děti.

Co se do krabice nehodí?

To, co byste sami nechtěli, aby vaše dítě dostalo – věci rozbité, špinavé, příliš opotřebované, ale ani příliš luxusní a drahé, aby to nevzbudilo závist jiných obdarovaných dětí. Věci nevhodné pro dítě věku, uvedenému na krabici, či takové, které mohou být pro děti nebezpečné – šipky s kovovými hroty, pyrotechnika, ostré nože apod. Potraviny, které podléhají rychlé zkáze, ovoce apod.

Kdo projekt garantuje?

Mikuláš Vymětal, evangelický farář pro mládež, Praha
Iniciativa Světlo pro Šluknovsko
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25564
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003