Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.06.2020 09:02

Situací Romů se bude zabývat vláda, soužití v problémových lokalitách se nezlepšilo
14-11-2012  Igor Maňour, Martin Drtina, Stanislav Janalík


Romské děti (Foto: Jana Šustová) Česká vláda dnes vyhodnotí situaci romské menšiny u nás. Znovu se tak vrátí k opatřením, která přijala vloni v prosinci. Ty měly v problémových lokalitách přispět ke zlepšení vzájemného soužití majority a minority. Podle řady Romů je ale situace pořád stejná a často musejí řešit problémy, které si Češi nedokážou ani představit.

Osmadvacetiletý Josef Nistor žije na havířovském Šumbarku. Je nezaměstnaný a i když shání práci, často naráží na předsudky.

„Když jim řeknu, kolik roků mám praxe, tak říkají super, přijďte a když jim nakonec řeknu, že jsem Rom, tak je to nezajímá, oni vidí barvu a nashledanou,“ říká Josef Nistor.

Když přitom dostal šanci se ukázat, místo získal. I tak to ale podle něj mělo vždycky háček. „Abych se udržel v práci, musel jsem dvakrát víc pracovat než bílej, aby to stálo za ty samé peníze“. I kvůli krizi ale teď nemůže o práci zavadit.

Jolana Šmarhovyčová z ostravského občanského sdružení Vzájemné soužití upozorňuje, že romské děti stále nemají kvalitní podmínky pro své vzdělání.

„Naši učitelé nejsou vedeni k tomu, jak pracovat s romským dítětem. Někdy je trochu pomalejší, ale hyperaktivní. Česká republika zatím nebyla schopná, se naučit s romským dítětem pracovat“.

Zpráva o stavu romské menšiny v loňském roce varuje, že vyloučení Romů by mohlo ohrozit soudržnost české společnosti. Zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, která materiál vládě předkládá, zmiňuje v této souvislosti hlavně Šluknovský výběžek.

„Situace není dobrá třeba co se týče celkové zaměstnanosti Romů a oblasti bydlení. Víme, že vyloučené romské rodiny jsou často odkázány na specifický segment bydlení nízké kvality za vysokou cenu,“ zdůraznila Šimůnková.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25530
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003