Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 23:23

Unikátní výstava I Romové jsou Boží představí Romy z pohledu křesťanského
04-10-2012  Diecézní charita ostravsko-opavská


V Ostravě bude v listopadu zahájena pozoruhodná výstava s názvem „I Romové jsou Boží“. Její unikátnost spočívá v odlišném pohledu na romské etnikum, z pohledu křesťanského. Slovo „křesťanský“ má během výstavy své opodstatnění, neboť i Romové dokážou měnit své životy sami, včetně chování, smýšlení a vytvářet tak krásné věci okolo sebe na základě přijetí víry.

Vernisáž se uskuteční na Výstavišti C, Klub Ámos dne 5. listopadu v 17. hod. a výstavu bude možné navštívit po dobu 14 dní tj. do 16. listopadu 2012.

Výstava bude prezentovat fotografie z obyčejného života Romů na Slovensku, v Bulharsku, ve Slovinsku a vyloučené lokality v Ostravě – Kunčičkách, kde vznikl nápad charitního střediska Horizont výstavu uskutečnit. Fotografie vznikly za účasti romské mládeže v jednotlivých zemích, mimo fotografií ze Slovenska, které budou prezentovány profesionálním fotografem Jiřím Zerzoňem.

Výstava však v sobě neskrývá pouze fotografie, nýbrž i profesionální výrobky, které budou v prvním týdnu výstavy prezentovány samotnými romskými tvůrci ze Slovenska a Romskou mládeží střediska Horizont a Vesničky soužití.

Další velice poutavou nabídkou bude doprovodný program, který začne dne 6. listopadu a skončí dne 9. listopadu a bude probíhat v dopoledních i odpoledních hodinách. Doprovodný program bude probíhat na způsob „soaré“, což znamená prolínání mluveného slova s muzikou.

Namátkou bychom pozvali na promluvy otce Mekela, řeckokatolického kněze, který dlouhá léta pracuje v romských Slovenských osadách. Úspěchy v podobě změny života, chování Romů jsou mnohdy veliké. Můžete si také poslechnout samotné svědectví lidí, kteří povypráví svůj neobyčejný životní příběh. Rovněž písně Romské skupiny přinese nevšední obohacení.

Více o programu se dočtete na stránkách www.vs.charita.cz.

Z celé výstavy vznikne dokumentární film, o který již v tuto dobu má zájem několik televizních stanic.

Nezbývá, nežli Vás srdečně pozvat, abyste se přišli osobně přesvědčit, že nám Romové mají co nabídnout, obohatit programem a mimo jiné i vytvářet nádherné výrobky, fotografie a být společnosti prospěšní.

Výstava je finančně podporována Evropskou Unií (Grundtvig program).
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25425
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003