Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.01.2021 16:24

Romové v Británii se stále obávají údajného odebírání dětí
04-09-2012  Jiří Hošek


Romové se sešli se zástupci policie a se sociálními pracovníky (Foto: Jiří Hošek) Strach, panika, demonstrace v ulicích i před soudními budovami – takové důsledky měly na britských ostrovech zvěsti uvnitř romské komunity týkající se údajně bezdůvodného odebírání dětí. Situace, kterou odstartovaly reportáže slovenské televize Joj, se zklidňuje. Pomohla i série informativních schůzek s britskými úřady.

„Tento týden žijeme jako v pekle. Měli jsme zavřené dveře a byli jsme připravení. Kdyby policisté spolu s lidmi ze sociálky přišli, utekli bychom zadním vchodem,“ popisuje Ivan. „V Česku jsme žili ve strachu kvůli skinheadům. Nechceme tady žít opět ve strachu,“ doplňuje jeho manželka Renata. „Moje děti tu vyrostly. Nedokážu si představit, že bych je měla vzít zpět, když vůbec neumějí česky, všechno umí v angličtině,“ dodává.

Renata s Ivanem nejsou v Británii žádní nováčci. Žijí tu od roku 1999. Mají čtyři děti a dvě vnoučata. Jsou hezky a čistě oblečení. Ivan pracoval v Česku a teď má zaměstnání i na britských ostrovech. S policií nebo sociální péčí prý nepřišel do styku.

Na farnosti svatého Marka v Peterborough má však na strážce zákona i sociální pracovnice spoustu otázek. On i dalších asi 250 znejistělých Romů.

Zákony chrání zájmy dětí

„Vím, že uvnitř romské komunity panuje strach a nedůvěra. Mrzí mě, že tu pořád kolují různé nepotvrzené zvěsti, a věřím, že je tahle schůzka pomůže rozptýlit,“ vysvětluje policejní inspektor Dominic Glazerbrook, který má pod svým velením patroly v peterboroughském sousedství.

„Britská policie postupuje v případech špatné péče o děti úplně stejně. Je jedno, jestli se jedná o Romy, nebo jakékoli jiné etnikum. Zákony u nás chrání zájmy dítěte. Policie spolu se sociální péčí jednají důsledně, aby pomohly ohroženým lidem v jakékoli komunitě,“ nastiňuje Dominic Glazerbrook.

On i přítomná zástupkyně sociální péče kategoricky odmítli, že by v Británii začala kampaň namířená proti Romům. Policista se přítomných zeptal, jestli vědí o nějakém případu ze svého okolí, kdy byly děti bezdůvodně odebrány. Sál najednou mlčel.Celý příspěvek, včetně videozáznamu, najdete zde: rozhlas.cz/radiozurnal/reportaze/_zprava/1106068
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25346
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003