Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 20:34

Vláda zřídila pracovní skupinu pro řešení krizí v regionech
29-08-2012  Agentura pro sociální začleňování


Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková (Foto: Alžběta Švarcová) Vláda schválila návrh předsedy vlády Petra Nečase a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové a zřídila pracovní skupinu, která se sejde v případě, že bude nutné řešit eskalující sociální problémy v některém regionu. Zareagovala tak na loňské události na Šluknovsku a chce podobným situacím účinně předcházet.

„Vyhodnotili jsme postup ministerstev a krajské samosprávy při řešení nepokojů na Šluknovsku a kriticky jsme přiznali, že mohl být jednotnější,“ uvedla zmocněnkyně Monika Šimůnková.

„Především ministerstvo vnitra a ministerstvo práce a sociálních věcí byly vloni v létě hodně aktivní, v regionu působí noví policisté v pořádkové jednotce, dočasně se zvýšily počty veřejně prospěšných prací, resorty nabízely využití evropských prostředků. Silnou aktivitu na místě jsme vyvinuli také my, včetně Agentury pro sociální začleňování,“ vypočítává Šimůnková.

„Jde nám o to, aby se rychlá pomoc a jednotlivá opatření vzájemně propojila a tím se zvyšovala jejich efektivita. A to nejen mezi ministerstvy, ale také s vedením příslušného kraje.“

Pracovní skupinu svolá v případě potřeby vládní zmocněnkyně, účastnit se jí budou pověření náměstci ministerstev práce a sociálních věcí, školství, mládeže a tělovýchovy, pro místní rozvoj, vnitra, průmyslu a obchodu a ředitel Agentury pro sociální začleňování.

Vláda rovněž zadala těmto resortům a Agentuře pro sociální začleňování, aby pod vedením zmocněnkyně připravily společný plán složený z opatření resortů na okamžitou pomoc pro regiony zasažené nárůstem napětí. „Tento plán bude připravený k použití. Na jednání pracovní skupiny jej vždy upravíme podle aktuální potřeby a odstartujeme jeho realizaci,“ doplnila Monika Šimůnková.

Předpokládá se, že pracovní skupina nebude zasedat pravidelně. „Její zřízení není byrokratický krok zvyšující výdaje státu, ale naopak žádoucí koordinace institucí veřejné správy v kritické situaci, což jistě naopak státnímu rozpočtu přinese úspory,“ uzavírá Šimůnková.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25335
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003