Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 02.12.2020 19:50

Maďarská nacionalistická strana Jobbik vyzývá k nulové toleranci vůči Romům
27-08-2012  Naďa Bělovská


Romské děti v Maďarsku Maďarské parlamentní opoziční Hnutí za lepší Maďarsko známé jako Jobbik vyzvalo k ‘nulové toleranci vůči romské zločinnosti a parazitismu‘. Tato krajně pravicová nacionalistická strana podle agentury Reuters uvedla, že každý příslušník početné romské menšiny, který se nepřizpůsobí, by měl opustit Maďarsko.

„Musíme ukázat nulovou toleranci vůči kriminalitě Romů a parazitismu. Pokud nebudou chtít odejít, požádáme o pomoc z Bruselu,“ cituje Reuters slova předsedy strany Jobbik Gabora Vony na shromáždění několika set lidí na náměstí Hrdinů v centru Budapešti.

Komentátor deníku Sme Peter Morvay na Rádiu Česko upozornil, že Jobbik řeší svojí vnitřní krizi a také problém s odlivem voličů. „Takže se vrací k tomu, co mu pomohlo před dvěma lety dostat do parlamentu, tedy k velice silně protiromským názorům, velice ostře vyslovovaným,“ uvedl.

Podobné názory mají podle něj podporu mnoha Maďarů. Upozornil, že v Maďarsku je poměr romského obyvatelstva vůči ostatní populaci nejvyšší. „Je to málem 10 procent. A sociální problémy jsou mnohem větší než například v Česku, a tedy i konflikty mezi majoritou a romským obyvatelstvem jsou častější,“ dodal.

Zákon na ochranu svobody slova je podle něj v Maďarsku nastaven tak liberálně, že v podstatě není možné zabránit vyslovení jakéhokoli názoru. Problémem je podle něj navíc i to, že také vládní strana Fidesz je také nacionálně-populistická.

„Fidesz tyto názory oficiálně odsuzuje. Problém je spíš v tom, že sama vládní strana hlásá nacionální mýty, které jsou svým způsobem blízké názorům Jobbiku, a přispívá tak k jejich legitimizaci,“ přiblížil.

Co se týče přístupu Maďarska k nepřizpůsobivým občanům, vláda podle Morvaye sází hlavně na represi. Zpřísnila postihy za drobnou kriminalitu, zpřísnila podmínky pro udělování sociálních dotací.

„Problémem je ale to, že to samo o sobě nepomáhá. Především chybí nástroje, finance na důslednější prosazování tvrdšího postihu takzvaně nepřizpůsobivých,“ dodal komentátor deníku Sme Peter Morvay.

Maďarská krajně pravicová strana Jobbik vyzývá k nulové toleranci vůči Romům. O tématu jsme na Rádiu Česko mluvili s komentátorem deníku Sme Peterem Morvayem

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25332
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003