Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.10.2020 20:40

Začal festival Prague Pride. Cílem je seznámit veřejnost s problémy komunity
13-08-2012  Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová


Organizátoři festivalu Prague Pride, který dnes začal v Praze, chtějí představit většinové veřejnosti život sexuálních menšin se zaměřením na skupiny, o kterých se toho příliš neví, jako jsou například homosexuální Romové, transsexuálové nebo postižení gayové a lesby.

Prague Pride 2012 „Základním cílem je informovat širokou veřejnost o tom, jaká naše komunita je a s jakými problémy se potýká. Druhým cílem je oslava. Oslava města, ve kterém žijeme, oslava společnosti, ve které chceme žít a oslava nás samých,“ říká ředitel festivalu Prague Pride Czeslaw Walek.

Proti festivalu ovšem vystoupila iniciativa D.O.S.T., jejíž členové ho označují za obscénní a podávají kvůli tomu protest magistrátu a třem ambasádám.

„Předně považujeme celý koncept za poněkud podivný. Aby nějaké sexuální sklony byly vydávány za zdroj hrdosti a pýchy. Za něco, co se má prezentovat na ulicích, to nepovažujeme za normální. Já si neumím představit, že by se konal pochod hrdosti heterosexuálů,“ říká místopředseda Akce D.O.S.T. Petr Bahník.

Czeslaw Walek přiznává, že ho už unavuje reagovat na útoky iniciativy D.O.S.T.:

„My už žijeme 20 let ve společnosti, kde se přestalo kádrovat, kdy nám nikdo nemůže říkat, co můžeme a co nemůžeme. Prague Pride je především o informování veřejnosti, o tom, jak lidé s naší sexuální orientací žijí. Pokud se podíváte do programu, tam není jediná nátlaková akce. Naopak. Jsou tam debaty, které rozšiřují obzory lidem, rozšiřují témata, o kterých se normálně nemluví.“

Osm desítek akcí festivalu Prague Pride – koncertů, výstav, diskuzí i večírků vyvrcholí sobotním ‚průvodem hrdosti‘, do kterého se chystá údajně až osm tisíc lidí z Česka i zahraničí.

Karnevalový průvod festivalu omezí v sobotu dopravu v centru metropole, a to zhruba od 13 do 15 hodin. Asi hodinu nepojedou také tramvaje v úseku od Újezda k Lazarské, tedy přes most Legií, po Národní třídě a částí Spálené. Po pěší zóně budou naopak projíždět alegorické vozy.

Duhový průvod začíná u sochy svatého Václava. Účastníci projdou přes Václavské náměstí na Můstek, odtud po ulici 28. října na Národní a přes most Legií na Střelecký ostrov, kde se má konat koncert.Celý příspěvek najdete zde: rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/1097454
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25261
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003