Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 17.04.2021 11:27

Stavební úřad v Ostravě nařídil zbourání jednoho z domů v ghettu Přednádraží
10-08-2012  Martin Knitl, Jakub Šídlo, Alice Kottová


Problematické domy v ostravské lokalitě Přednádraží (Foto: ČTK) Stavební úřad v Ostravě nařídil zbourání jednoho z domů v ghettu Přednádraží. Je to jedna z budov, která je ve velmi špatném technickém stavu. Majitel domu má na demolici 15 dnů.

Stavební úřad Moravské Ostravy a Přívozu nařídil neprodlenou demolici domu číslo 19 na Přednádraží. Do dvou týdnů tak musí být dům srovnán se zemí.

Tato konkrétní budova je už vyklizená a nikdo v ní nebydlí. Podle úředníků hrozí její samovolné zřícení.

„V celém objektu jsou zásadním způsobem poškozené nebo úplně vybourané téměř všechny stropní konstrukce. Konstrukce konzol balkónů jsou bez opěr, jsou vybourány kusy zdiva, zcela je odstraněna střešní krytina, suterény jsou zaplněny sutí a odpadky,“ doplnila Jana Pondělíčková z obvodní radnice.

Majitel objektů Oldřich Roztočil Českému rozhlasu řekl, že je v kontaktu s firmou, která pro něj zpracovává oponentský posudek o technickém stavu domu.

Pokud firma dospěje ke stejnému závěru jako stavební úřad, nechá majitel dům skutečně do dvou týdnů zbourat.

Podle romského aktivisty Kumara Vishwanathana má ale budova velkou historickou hodnotu: „Je tady deset domů. Tři jsou ve velice špatném stavu a nikdo tam nebydlí. Počítali jsme s tím, že jeden, dva, tři možná budou muset jít dolu. Ale je to hodně smutné, protože mají taky obrovskou historickou hodnotu.“Celý příspěvek najdete zde: rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/stavebni-urad-v-ostrave-naridil-zbourani-jednoho-z-domu-v-ghettu-prednadrazi--1096251
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25246
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003