Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.01.2021 16:57

Francouzská policie vyklidila romský tábor na severu země
09-08-2012  Igor Maňour, Jan Šmíd


Romové ve Francii se svými karavany - ilustrační fotografie (Foto: Jana Šustová) Francouzská policie i nadále ruší romská tábořiště. Po zátahu v Paříži a Lyonu dnes vyklidila romskou osadu v blízkosti Lille na severu země.

Řada organizací pro lidská práva kritizuje tento krok s tím, že vláda se nepostarala o žádnou alternativu po dvě stovky Romů, mezi nimiž je asi šedesát dětí a všichni skončili na ulici. Politiku Francie vůči Romům už dříve kritizovala i Evropská Unie.

Romský tábor u Lille se nacházel v těsné blízkosti školy, kde se studuje architektura. Prefekt regionu Dominique Bur už před několika týdny volal po vyklizení tábora z důvodu špatných hygienických podmínek, které v něm panují.

Podobně zdůvodnil kroky policie i ministr vnitra Manuel Valls, který zároveň dodal, že jeho vláda bude v politice, kterou zastával i bývalý prezident Nicolas Sarkozy, pokračovat.

Řada Romů přijala 300 eur za to, že ze země odjedou, ale do Francie se pak brzy vrátili. Vláda by měla podle ministra vnitra tuto politiku podpory přehodnotit, zároveň ale není vyloučeno zmírnění restrikcí pro práci rumunských občanů ve Francii.

Romské komunity ve Francii mají statisíce členů. Mnoho z nich v nedávné době dorazilo z Rumunska a Bulharska. Vízum nepotřebují. K tomu, aby se ve Francii mohli usadit dlouhodobě, ale musí mít povolení k pobytu a pracovní povolení.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25235
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003