Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 06.03.2021 13:13

Od mačetového útoku v Novém Boru uplynul rok. Ve městě je klid
07-08-2012  Eva Presová, Šárka Škapiková


Nový Bor (archivní snímek). Foto: ČTK Přesně před rokem se v Novém Boru na Českolipsku pohádalo několik mladých mužů. Jejich hádka nakonec vyústila doslova v tragédii. V české společnosti se tato událost vžila do povědomí doslova všem. Jde o takzvaný mačetový útok.

Skupina romských mladíků tam po slovním napadání tehdy zaútočila mačetami na hosty restaurace a tři z nich vážně zranila.

Mačetový útok nás všechny poznamenal, lidé na nás koukají skrz prsty, bojí se nás, nemluví s námi, mají nás všechny za násilníky. To říká většina novoborských Romů, když se ptám na to, jak jim sedmý srpen loňského roku změnil život. Jedním z nich je Miroslav Tancoš.

„Tady se stal vloni tento problém, ten mačetový, jak to nazývá celá společnost. A oni prostě hodili veškerou kolektivní vinu na všechny Romy,“ říká.

Přísné tresty nechce ani maminka nejvíce postižené oběti útoku, Lukáše, který skončil s trvalými následky a dodnes se léčí s poraněním hlavy a obratle.

„Je mi líto, že se to vůbec stalo, že k tomu vůbec došlo. Spravedlnost by měla být, ale nechci žádné exemplární tresty,“ vysvětluje.

Mačetový útok zaplnil média, znepřátelil tábory lidí v Novém Boru, otevřel závažné sociální otázky. Neodstartoval ale žádné další rasové útoky v Novém Boru. Policie potvrzuje, že ve městě je klid, a myslí si to i samotní obyvatelé.

Příspěvek Šárky Škapikové o ročním výročí mačetového útoku na Radiožurnálu

Poslech
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/25209
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003