Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 20.09.2020 04:18

Monika Šimůnková: K tomu, aby se situace z Břeclavi neopakovala, může přispět každý z nás
25-05-2012  Úřad vlády


Monika Šimůnková (Foto: Jana Šustová) Policejní vyšetřovatelé předevčírem před televizními kamerami zveřejnili výsledky vyšetřování události, která se na několik týdnů stala celospolečenským tématem a opakovaně se objevovala na titulních stránkách novin. Ukázalo se přitom, že domnělý útok tří Romů na patnáctiletého chlapce se vůbec nestal.

Chlapec si své zranění přivodil sám a ze strachu, jak by vše musel vysvětlovat, si zcela vymyslel příběh o svém napadení Romy. Tato zpráva vyvolala obrovský zájem veřejnosti nejen v Břeclavi, ale i ve zbytku republiky, který vyústil až v protestní shromáždění, kterého se zúčastnilo více než polovina obyvatel města a ke kterému se přihlásili i pravicoví extremisté.

Zjištění policejních vyšetřovatelů jsou proto velmi důležitá nejen pro obyvatele Břeclavi ale i pro celou českou společnost. Břeclavská událost by se měla stát trvalou připomínkou toho, jak obezřetně a pečlivě musí každý přistupovat k informacím, které se k němu dostávají.

Je také důležité připomenout, že toto nepravdivé obvinění během několika dnů výrazně poškodilo dlouhodobou práci všech, kteří se snaží o začleňování sociálně vyloučených Romů a postavilo před společenské odsouzení i řadu poctivých Romů. Velmi proto oceňuji omluvu, kterou včera směrem k nim přednesla matka zraněného chlapce. Nejen její omluva je důležitá pro další bezkonfliktní soužití nejen v Břeclavi, ale v celé republice.

K tomu, aby se podobná situace již neopakovala, může přispět každý z nás. Tím, jak budeme pracovat s informacemi a tím, že nebudeme vztahovat činy jednotlivců na celé skupiny. Obzvlášť odpovědní by v tomto směru měli být pracovníci médií, kteří by měli se zvýšenou pečlivostí přistupovat ke každé podobné události, která vychází pouze z vyjádření obětí a která dosud nebyla řádně vyšetřena. Mohou tak předcházet rozvoji mnohem rozsáhlejších problémů, které jde následně už jen těžko zastavit.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/24973
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003