Vytištěno 23.01.2021 12:57 21-03-2012 Jan Charvát
21. březen je mezinárodním dnem proti rasismu. Připomíná si ho i
Praha, a to hned několika kulturními akcemi a výstavou. Rasismus a
extremismus v Česku totiž podle odborníků narůstá a podobné akce
napomáhají bránit se těmto tendencím ve společnosti.
"Tu výstavu jsme nazvali opravdu velmi jednoduše - výstava proti rasismu. Je takovým spojovacím článkem mezi minulostí a současností. ve své první části přibližuje historii židovské a romské menšiny v českých zemích od první republiky až po současnost. Texty jsou rozděleny do krátkých časových úseků, kde jsou uvedeny informace o tom, co se té menšině dělo, jaká byla její situace. Ví se o tom, jaké měla židovská menšina postavení před druhou světovou válkou, už se méně mluví o tom, jaké měla postavení v době komunistického režimu."
"Často na romskou menšinu pohlížíme jako na jednotlivce, se kterými máme špatnou zkušenost. Byli bychom rádi, kdyby to výstava změnila a přestali bychom odsuzovat celou skupinu na základě zkušenosti s jednotlivcem. Jeden z výstavních panelů se jmenuje Nejmenší menšinou je jednotlivec, což je pravda jak u bílých, tak u Romů i u „černých“ i Asiatů i dalších lidí, kteří žijí na této planetě."
"Petr byl velmi nadaný chlapec. Ve svých 14 letech nakreslil a namaloval desítky obrázků, napsal několik deníků, romány a povídky. Když se na ně podíváme dnes, tak tam opravdu vidíme ten nacismus a popis tehdejší situace v různých metaforách. Jeden jeho román je čistou alegorií na nacistickou zvůli." Petrův příběh obletěl celý svět v roce 2003, kdy si jeho kresbu vzal na palubu raketoplán Columbia první izraelský kosmonaut. Tehdejší let do vesmíru ale skončil katastrofou a příběh se tak dostal k milionům lidí. Zajímavé je, že deníky objevil právě v Praze majitel činžovního domu a poté se po sérii soudních rozhodnutí dostaly k sestře Petra Ginze. Poté vyšly i v knižní podobě. Filmem a výstavou ale pražské akce k mezinárodnímu dni boje proti rasismu nekončí. Večer vyvrcholí v Lucerně koncertem kapely The Tap Tap, v níž účinkují postižení hudebníci z Jedličkova ústavu. Doprovodí je zpěvačky Ester Kočičková nebo Tonya Graves.
Rasismus v Česku přitom není na ústupu, rasová netolerance a nenávist naopak roste. Upozornila na to i zpráva zpracovaná Evropskou sítí proti rasismu, kterou představil Český helsinský výbor. Selma Muhič Dizdarevič z předsednictva výboru si myslí, že nárůst extrémních postojů souvisí mimo jiné se zhoršenou ekonomickou situací a se vznikem sociálně vyloučených oblastí.
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |