Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.04.2020 02:19

Ohlédnutí ze letošními nepokoji na Šluknovsku
27-12-2011  Gabriela Hauptvogelová


Nepokoje ve Varnsdorfu Koncem prázdnin a na podzim otřásaly Šluknovským výběžkem nepokoje. Lidé vyšli do ulic kvůli dlouho neřešené kriminalitě sociálně nepřizpůsobivých přistěhovalců. Policejní posily a manévry při demonstracích už stály český stát 87 milionů korun.

Několik posledních let se do Šluknovského výběžku stěhují sociálně slabí a nepřizpůsobiví obyvatelé. Zároveň začala stoupat kriminalita. Starostové na jaře odmítali plánované snížení počtu policistů a žádali o pomoc. Rostoucí napětí mělo v srpnu zklidnit 50 dalších policistů v hlídkách. Už ale bylo pozdě a lidé vyšli do ulic.

Ve Šluknovském výběžku se uskutečnilo celkem dvanáct demonstrací a pochodů, tři z toho skončily zákrokem těžkooděnců. Bylo zraněno několik policistů i demonstrantů, policie z různých trestných činů obvinila více než 10 lidí. Davy mířily hlavně k ubytovnám a domům, kde bydlí převážně Romové bez práce.

„Je tady násilí, okrádání malých dětí, starších lidí. My se bojíme,“ vysvětlovali účastníci demonstrací, proč do ulic vyšli.

Právě proto do výběžku přijeli v hlídkách pomáhat další policisté z jiných krajů. Až v průběhu příštího roku vznikne speciální pořádková jednotka, posily odejdou.

„Základem této jednotky bude oddělení hlídkové služby ve Varnsdorfu. Dojde k dalšímu posílení a zatím to bude mít statut oddělení hlídkové služby,“ upřesnil policejní prezident Petr Lessy, podle kterého bude mít jednotka 50 policistů. Tedy přesně tolik, kolik jich v srpnu přijelo rostoucí napětí ve výběžku pomoci zklidnit.

Většina nepokojů se odehrála ve Varnsdorfu. Podle rumburské novinářky Gabriely Doušové to bylo mimo jiné proto, že v Rumburku nejsou problémoví lidé soustředěni do ubytoven jako v sousedním městě:

„Radnice velmi aktivně jednala i s rumburskými Romy, aby uklidnili svoje členy, ale jednali i se zástupci toho hnutí odporu.“

Obavy z dalších nepokojů

Na sever Čech kromě policejního prezidenta začali jezdit také různí politici a nabízeli svá řešení. Ve Varnsdorfu mají například vyhlášku omezující vysedávání na ulici a pití alkoholu na veřejnosti. V Rumburku zase omezují otevírací dobu heren a jejich umístění.

Policisté a sociální pracovnice v hernách často kontrolují, jestli tam někdo neutrácí sociální dávky. V Rumburku i Varnsdorfu úřady zpřísnily jejich vydávání a kontroly.

Policie se zaměřila i na dlouho zanedbávanou drogovou kriminalitu a odhalila například několik varen pervitinu.

Posily ale měly podle starostky Šluknova Evy Džumanové přijít dřív než v srpnu: „Kdyby tu byly v téhle síle dřív, možná bychom některých problémům předešli.“

Nejde jenom o potírání kriminality, ale také o sociální práci. Tam, kde nefungují, rozjíždějí se i sociální programy pro děti i dospělé. Všichni vědí, že situace se k lepšímu nezmění rychle a někteří starostové se s příchodem jara obávají obnovy nepokojů.

O sérii letošních protiromských demonstrací ve Šluknovském výběžku se zajímala Gabriela Hauptvogelová

Poslech
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/24656
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003