Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 16.09.2021 18:27

Soud potvrdil tresty za žhářský útok ve Vítkově
28-12-2011  Ivana Šuláková, Milan Kopp, Jana Zemanová


Vítkovští žháři u soudu (Foto: Tomáš Adamec) Tresty za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově na Opavsku definitivně platí. Nejvyšší soud odmítl dovolání čtveřice pachatelů, kterým soudy v Ostravě a Olomouci vyměřily tresty od 20 do 22 let vězení.

Soud potvrdil, že útok byl rasově motivovaný a spáchali ho čtyři útočníci. David Vaculík a Jaromír Lukeš si mají odpykat 22 let ve vězení, Václav Cojocaru a Ivo Müller dostali dvacetiletý trest.

Všichni byli odsouzeni za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu a poškozování cizí věci. Dovolání podali všichni čtyři pachatelé.

Odsouzení se teoreticky mohou ještě obrátit na Ústavní soud. Ten však také většinu stížností v záležitostech násilné trestné činnosti odmítá.

Žháři vhodili v noci na 19. dubna do domku devítičlenné romské rodiny ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé - nejvážněji dvouletá dívka, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. S menšími zraněními vyvázli její sedmadvacetiletá matka a její třiatřicetiletý otec. Požár dům zcela zničil.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/24655
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003