Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 20.09.2020 03:51

Klaus: Nepokoje na Šluknovsku využívají někteří k politické hře
19-10-2011  Dagmar Cestrová, Lucie Maňourová, Simona Bartošová


Václav Klaus Prezident Václav Klaus se zajímá o situaci ve Šluknovském výběžku. Během své návštěvy severních Čech se nejvíce zajímá o to, jak zmírnit sociální napětí v oblasti. Na závěr se sešel v Benešově nad Ploučnicí se starosty obcí Šluknovska.

Václav Klaus se setkal s obyvateli České Kamenice, kde se také diskutovalo o situaci na Šluknovsku a především o tom, jak zmírnit napětí mezi různými skupinami obyvatel.

Prezident zopakoval, že stát je povinnen zajistit pořádek třeba i silou, ale také, že lidi je nutné rozlišovat podle skutečnosti, a ne podle nálepky, kterou jim někdo dal.

Starostům Šluknovska pak Klaus věnoval podstatně více času, než původně určil oficiální protokol. „Já považuji za selhání všech vlád za poslední desetiletí, že dělaly líbivá gesta, že jmenovaly toho či onoho zmocněnce, založily tu či onu agenturu, za skutečný únik od řešení problému, za falešná gesta, která – jak dobře vidíme – nikam nevedla,“ zhodnotil příčiny.

„Myslím si, že je naprosto nezbytné, aby takový akční program byl urychleně na úrovni vlády sestaven, který spoustu známých věcí seřadí, dá jim určité priority, rozhodne, na které dá nebo nedá peníze a nemůže to nikdo jiný než vláda,“ uvedl v závěru jednání.

V tomto ohledu s ním starostové souhlasili. Senátor a starosta Rumburka Jaroslav Sykáček k tomu dodal, že sami starostové nemají sílu vyřešit zdejší napjatou situaci, která přerostla až v demonstrace nespokojených občanů.

Účastníci jednání s prezidentem si pochvalovali, že jim dal velký prostor na jejich názory a zkušenosti. „My jsme se snažili v úvodu popsat panu prezidentovi situaci na Šluknovsku a pak pan prezident nás nechal mluvit, abychom mu řekli z našeho pohledu, každý jednotlivý starosta, jak to vypadá v každé té obci. Pak probíhala diskuse,“ přiblížil průběh starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart.

„Je zřejmé, že někdo musí nastavit nějaký reálný akční plán, který má krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé představy o tom, co dělat. Na to také dát pravomoci a peníze,“ dodal.

Pozvání prezidenta přímo odmítl starosta Jiřetína Josef Zoser, předseda sdružení za rozvoj Šluknovska. Vadilo mu, že prezident nepřijel až do výběžku, ale pozval starosty do Benešova, tedy jen několik málo kilometrů od Děčína.

„Podle mě není úplně důležité, jestli se sejdeme ve Šluknovském výběžku nebo o kousek vedle, ale že si nás alespoň někdo poslechne. Musím říct, že po 17 letech, co jsem na radnici, mám obzvlášť posledních 10 let dojem, že nás už nikdo neposlouchá,“ komentoval postoj jiřetínského starosty Zbyněk Linhart.

Dagmar Cestrová natáčela reakce starostů Šluknovska po setkání s prezidentem Klausem

Poslech
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/24622
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003