Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 23:26

Romové si schválili vznik celostátní organizace
14-10-2011  Gabriela Grmolcová


Romové se dnes v Brně na konferenci domluvili na vytvoření organizace, která by za jejich minoritu jednala s vládou, parlamentem, kraji a městy. Jedná se o reakci na vyhrocenou situaci ve Šluknovském výběžku. Na konferenci dnes zaznívaly kritické hlasy vůči vládě a některým organizacím, ale i vůči romským lidem, kteří jsou označovaní jako nepřizpůsobiví.

Celostátní romská konference v Brně (Foto: ČTK) Konference, kterou pořádalo Sdružení Romů a národnostních menšin v Hodoníně, se účastnila více než stovka Romů. Přítomní byli také různí představitelé kraje, vládní zmocněnci a odborníci. Hlavně se ale jednalo o zástupce vzdělaných Romů z celé České republiky, významných rodin, skupin, podnikatelů a podobně.

Účastníci akce schválili přípravný výbor, který má sdružení do konce roku 2011 zaregistrovat, vypracovat jeho stanovy a schválit vedení. Organizace samozřejmě nemůže zastupovat všechny Romy a zástupci to přirovnávají k politické straně, která nikdy nemůže zastupovat všechny občany. To, že by se ale jednalo o založení politické strany, organizátoři odmítli. Jde podle nich o skupinu vzdělaných lidí - Romů, která bude navrhovat konkrétní řešení.

Jak v Odpoledním Radiožurnálu připomněla reportérka Gabriela Grmolcová, na konferenci padla i řada myšlenek k řešení situace sociálně slabých a nepřizpůsobivých Romů. Většina z nich jsou ale v podstatě staré známé recepty, které však z nějakého důvodu politici nikdy nerealizovali.

Celostátní romská konference v Brně (Foto: ČTK) Jde například o podmíněnost sociálních dávek veřejně prospěšnými prácemi nebo vyplácení dávek takzvanému zvláštnímu příjemci, což je třeba přímá platba nájmu, aby se zamezilo neplatičství a podobně. Pak je to samozřejmě zaměstnanost, kterou je třeba podpořit, navíc velká část Romů nedostane práci z rasových důvodů a vzdělanost mladých lidí, která je důležitá právě pro budoucí práci.

I když vzniklo mnoho organizací, které se snaží Romům pomáhat, chybí zřetelnější systém obecně pro nepřizpůsobivé, který by je více nutil pracovat a něco měnit. Na druhou stranu zde vystoupili i lidé z úřadu práce, podle kterých je problematika nezaměstnanosti skutečně obecná a Romové tvoří zlomek z těchto lidí, jsou ale nejvíce viditelní kvůli své odlišnosti.

Kritika do vlastních řad

Někteří Romové na konferenci vystupovali docela razantně proti nepřizpůsobivým Romům, kteří jsou potom házení majoritou do jednoho pytle.

Zmiňované byly problémy s lichvou a malým zájmem některých změnit svoji tíživou situaci. Některé romské organizace byly osočovány z toho, že na romské problematice profitují a nic neřeší.

Celková situace se prakticky nemění už od revoluce a stále se zhoršuje. Zazněla výzva k romským podnikatelům, aby podporovali ostatní Romy v pracovním uplatnění a aby se více zviditelňovali ti, kteří jsou vzdělaní a slušní.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/962211
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/24511
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003