Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 23:16

Romové chtějí založit vlastní celostátní organizaci
14-10-2011  Gabriela Grmolcová, Igor Maňour


Víc než 100 zástupců romských rodin, komunit i sdružení se účastní celostátní romské konference v Brně. Chtějí pojmenovat největší problémy romské minority a ustanovit výbor, který by komunikoval s vládou, parlamentem a kraji o možných řešeních.

Romská konference - romský aktivista Stanislav Daniel (vpravo) a jihomoravský hejtman Michal Hašek (uprostřed). Foto: ČTK Konference je reakcí na konflikty ve Šluknovském výběžku. Romové, kteří se na brněnském Výstavišti sešli, chtějí podat návrh na řešení problematiky, spojované s jejich minoritou. Poukazují také na chudobu a špatnou ekonomickou situaci jako takovou. Z ní pak vyplývají nepokoje a konflikty obecně.

Na události ve Šluknovském výběžku reaguje celostátní romská konference, která dnes začíná v Brně. Romové se pokusí založit vlastní organizaci s celorepublikovým dosahem, která by měla zastupovat romskou menšinu v jednáních s vládou, parlamentem i kraji.

„Jedním z výstupů bude podání návrhu na vytvoření celostátního Romského sdružení České republiky, která bude romskou komunitu zastupovat v jednáních se státními orgány. Organizace by měla být založena na platformě partnerství romských sdružení a organizací České republiky,“ potvrdil spolupořadatel celostátní romské konference je Stanislav Daňiel.

Romské organizace také zaujmou stanovisko k vládní zprávě o situaci Romů za loňský rok, kterou projednal kabinet. Zpráva konstatuje, že u nás přetrvávají problémy se sociálním vyloučením Romů.

Jako jeden z hlavních problémů přitom zpráva označuje to, že se v romské komunitě nepodařilo zastavit přenos sociálního vyloučení z generace na generaci. Zlepšit sociální situaci Romů může podle vlády hlavně zapojení romských dětí do plnohodnotných vzdělávacích aktivit.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/961822
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/24510
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003