Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 14.07.2020 23:44

Stát chystá bič na přestupkové recidivisty
09-09-2011  Martin Drtina, Eva Presová


Zavedení centrálního registru přestupků a větší pravomoci státu kontrolovat, jak lidé bydlí za sociální dávky. Svaz měst a obcí si tímto způsobem představuje řešení bezpečnostní situace na Šluknovsku. Svaz o tom dnes jednal se zástupci vlády.

Premiér Petr Nečas Sever Čech čeká už teď o víkendu několik demonstrací. Premiér Petr Nečas proto zopakoval, že policejní posily tam zůstanou tak dlouho, jak bude potřeba, bez ohledu na to, kolik to bude stát peněz. Dodal, že se chystá do severních Čech na osobní návštěvu. Neřekl ale, kdy přesně.

Petr Nečas také řekl, že by stát měl získat nástroj pro kontrolu, jak lidé za sociální dávky bydlí. Zmínil přitom, že zchátralé budovy, kde je přihlášen neúměrně vysoký počet lidí, budou častěji kontrolovat hygienici a hasiči.

Předseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna Dan Jiránek varoval, že podobně nepřátelská atmosféra jako na severu Čech doutná i v dalších obcích.

„Ta situace se dlouhodobě zhoršuje. Je to dáno podle mého názoru zejména tím, že vyrostly děti, které své rodiče nikdy neviděly pracovat,“ řekl Dan Jiránek.

Petr Nečas ani Svaz měst a obcí nepodpořili záměr zavést takzvanou domovskou obec. Podle nich je to překonaný koncept, ale nevzdávají se zatím myšlenky zavést v rámci alternativních trestů možnost zakázat problémovým občanům pobyt v určité obci.

Iniciativa Nenávist není řešení

Miroslav Brož z iniciativy Nenávist není řešení, která pořádá dvě shromáždění, kterými chce přispět k uklidnění situace na Šluknovsku.

„Nesouhlasíme s principem kolektivní viny, který je těmi demonstracemi uplatňován vůči všem Romům, kteří žijí ve Šluknovském výběžku. Druhý účel našich shromáždění je v tom,ž e chceme ukázat, že existuje skupina lidí, kteří nesouhlasí s tím, co se teď děje, a kteří si myslí, že ty nenávistné pochody situaci nijak nezlepší, ale naopak zhorší,“ řekl Miroslav Brož.

Dodal, že iniciativa Nenávist není řešení od začátku týdne mobilizuje občanskou společnost i věřící církví, aby jich na shromáždění přišlo co nejvíce. Nechtěl ale odhadnout jejich počet.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/946306
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/24201
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003