Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 20.01.2021 17:51

Vyostřená situace na Šluknovsku
31-08-2011  Jarmila Balážová


Padesátku, v níž se snažíme s našimi hosty nad daným tématem o hlubší analýzy problémů. O totéž se pokusíme i dnes. Hovořit budeme o vyostřené situaci na Šluknovsku. Tedy v oblasti, kde zejména v 90. letech začaly vznikat sociálně vyloučené lokality. A byli do nich přesunováni lidé s horším sociálním zázemím.

V té době ještě vedení měst netušilo, na jaké problémy si vytvářením novodobých ghet vlastně zadělává. Tato místa vytvoří podmínky pro zvýšenou kriminalitu, násilí a budou zdroj napětí s okolím. Varovali tehdy i později v souvislosti s nárůstem podobných míst v celé České republice odborníci. Analýza sociálně vyloučených lokalit Ivana Gabala a jeho spolupracovníků zveřejněná v roce 2006 odbornou veřejnost šokovala. Více než 300 takových míst v zemi, která neměla s výjimkou mosteckého Chánova, vytvořeného ještě za komunismu, historickou zkušenost s ghety. To je skutečně alarmující. Tato místa totiž zvyšují extrémně možnost problémů. Nový Bor i Rumburk jsou toho jasným důkazem. Měly by varovat. Dva útoky způsobené mladistvými Romy, podle zatím dostupných informací rasově podbarvené, odhalují ale hlubší problém. Nikdo nikoho napadat nemůže mačetami, ani vhozenými zápalnými láhvemi. V případě útočníků opačně motivovaných rasových útoků, to je jasné. A pakliže to udělá, musí být rychle a spravedlivě potrestán. Politici a vedení měst by ale neměli přivírat oči nad doprovodnými jevy. Například těmi, které se minulý týden odehrály v Rumburku, kde se konala takzvaná demonstrace proti násilí. Zvrhla se téměř v lynč takzvaných spořádaných občanů proti Romům, lépe cikánům.

Jak zaznívalo hojně z davu, který kromě jiného táhl ulicemi a křičel hesla jako "cikáni do lesa", "cikáni do plynu", "táhněte do práce, nebudeme vás živit" a podobně. Pravicoví extremisté a někteří populisté využívají situace k přihřátí své polívky. Jiní politici spíše mlčí. Opět varují zejména politologové a sociologové. Občanská část rady vlády pro záležitosti romské menšiny píše premiérovi a distancuje se od výroků vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové. Další demonstrace nás čeká tuto sobotu. Pro změnu ve Varnsdorfu. Dalším městu Šluknovské oblasti. I kvůli tomu dnes zasedala v několika městech České republiky bezpečnostní rada. Zastavíme vzrůstající napětí včas, nebo jej necháme přerůst v rasové konflikty? Nastartuje to potřebné dlouhodobé změny v oblasti školství a zaměstnanosti? To jsou dotazy pro následujících 50 minut, kterými vás bude provázet od mikrofonu dnes Jarmila Balážová. Ještě jednou dobrý večer a pokud možno nerušený poslech.

Problémy na Šluknovsku mají původ i v 90. letech, kdy podstatná část Romů ztratila práci. Nyní šéf vládní agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. "Od té doby vyrostla generace, která neví, co je to živit se legální prací. Represí vůči nezaměstnaným ale problém jen vyostříme, říká Šimáček v chatu se čtenáři. Je nutné lidem dát jasná pravidla, ale také příležitosti pro osobní rozvoj a úspěch. A ty v ghetech nemají. Jediná dlouhodobá šance je investice do vzdělání. Krátkodobě pak do zaměstnanosti." Dodal ředitel. I on bude dnes hostem dnešního vydání Studia STOP. Teď ovšem představím hosty, kteří už sedí přímo se mnou ve studiu. Jsou jimi Ivan Gabal, dnes již zmíněný odborník stojící za první rozsáhlejší mapou, výzkumem v sociálně vyloučených lokalitách.Celý příspěvek i se zvukovým záznamem naleznete zde: www.rozhlas.cz/cro6/stop/_zprava/942148
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/24182
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003