Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.10.2020 20:39

Policie obvinila prvního útočníka z Rumburku za rasový útok
22-08-2011  Martin Hromádka, Tereza Bartůňková


Policie zadržela dva Romy, kteří se podle ní účastnili nedělní hromadné rvačky v Rumburku. Jednoho z nich už obvinila. Šlo zřejmě o rasový útok, za což obviněnému může hrozit až 12 let vězení.

Ladislav Cvik z rumburské policie Radiožurnálu řekl, že na základě výslechů kriminalisté zjistili tři hlavní agresory a dva z nich ještě včera večer zadrželi.

„Umístili jsme je do policejní cely a jednomu z nich jsme sdělili obvinění pro trestný čin ublížení na zdraví s rasovým podtextem, výtržnictví a porušování domovní svobody,“ potvrdil Cvik.

Druhého zadrženého policie zatím vyšetřuje a pátrá i po dalších členech patnácti až dvacetičlenné skupiny Romů. Ta prý napadla cestou z diskotéky několik mladíků. Jeden zbitý skončil se zlomeninami v nemocnici.

„Skupinka lidí se chtěla schovat v jednom domě v blízkosti diskotéky, kam se útočníci dostali, a potom došlo k brutálnímu fyzickému napadení. Z výslechů zatím vyplývá, že rasový podtext, který převažuje v nadávkách a ve slovním napadání, tam je,“ doplnil policista.

V Rumburku se podle něj jedná o ojedinělý incident. Na severu Čech se ale napětí mezi starousedlíky a sociálně slabými, které tam údajně sestěhovávají realitní společnosti, v poslední době stupňuje.

Podobný incident s ještě vážnějšími následky se stal 7. srpna v Novém Boru na Českolipsku. Skupina Romů tam útočila s mačetami v ruce, údajně kvůli tomu, že barmanka chtěla po dvou romských chlapcích občanské průkazy. Výsledkem bitky byla tři těžká zranění.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/937617
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/24115
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003