Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.10.2020 20:37

Novoborští Romové: Za napadení mačetou si může barmanka sama
12-08-2011  Šárka Škapiková, Mirek Kašpar, Simona Bartošová


Útok pěti mužů mačetami na několik lidí v herně pohoršil obyvatele Nového Boru. Starosta města nedělní incident odsoudil a pro útočníky požaduje tvrdé tresty. Místní romské sdružení však tvrdí, že si za útok může barmanka sama, protože mladíky do podniku pustila.

Foto: ČT24 „Nesouhlasím s jakýmkoli omlouváním nebo zjednodušování toho problému. Chci, aby policie co nejrychleji vyšetřila, co se tam stalo a aby byli zadrženi ti, co to způsobili,“ požaduje Jaromír Dvořák, starosta dvanáctitisícového Nového Boru na Českolipsku.

Dvořák chce, aby útočníci dostali náležitý trest. Rozhodně také nesouhlasí s tvrzením Romů, že by barmany napadli mačetami v sebeobraně.

„Nechci útoku předestírat nějaký rasový podtext,“ říká starosta a obává se, že by případ mohl dále zhoršit vztahy mezi lidmi ve městě.

Předseda místního Česko-romského občanského sdružení Štefan Gorol sice útoky odsoudil, vzápětí však převkapil tvrzením, že si za napadení mačetou může sama barmanka.

„Kdyby barmanka nepustila omladinu dovnitř, tak by se tahle politováníhodná věc neudála. Ona evidentně viděla, že to jsou mladiství a přesto je tam pustila,“ míní Štefan Gorol. Útočníkům bylo 17 a 19 let, odmítli se však obsluze baru prokázat průkazem.

Protest proti násilí

Místní obyvatelé jsou z útoků i z obhajoby Romů v šoku a na pondělní odpoledne kvůli tomu svolali na novoborské náměstí Míru tiché protestní setkání. Účast na akci přislíbil také starosta Dvořák. Organizátoři upozorňují, že jde o protest proti násilí, nikoli proti obyvatelům romského původu.

Místní Romové se ale bojí odvety ze strany extremistů Upozornilo na to novoborské Česko-romské občanské sdružení. Město ale shodně s policií tvrdí, že o žádné aktivitě extremistů v Novém Boru signály nemá.

Incident se stal v neděli odpoledne v jednom z novoborských barů v Purkyňově ulici. Obsluha požádala dvojici mladíků, kteří v baru hráli na automatech, o občanské průkazy. Muži je však začali slovně napadat.

Jeden z hostů se barmanky zastal a s dalšími lidmi výtržníky z baru vyvedl. Mladíci se však za několik minut vrátili i s třemi kamarády a na obsluhu a hosty baru zaútočili mačetami. Třiatřicetiletý muž utrpěl vážné zranění hlavy a má za sebou náročnou operaci, další dva lidé vyvázli s méně závažnými zraněními.

Romové tvrdí, že jeden z nich byl napaden jako první a to vyvolalo útok.

Policie už má tři z pěti útočníků, dva dopadla a třetí se jí ve čtvrtek sám přihlásil.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/934197
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/24098
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003