Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 27.10.2020 05:02

Mapa chudoby má usnadnit pomoc sociálně vyloučeným skupinám
07-08-2011  Vojtěch Berger, Marína Dvořáková


Děti v romské osadě na Slovensku (Foto: Jana Šustová) Slovensko plánuje nakreslit velmi přesnou mapu chudoby. Budou na ní vidět sociálně vyloučené komunity tak, aby jim vláda mohla efektivně pomáhat. Sociální vyloučení se na Slovensku týká hlavně Romů. Experti ale nejsou jednotní v tom, jestli nová mapa romské problémy skutečně zmírní.

Mapa je pouze první krok, který ministerstvo práce připravuje. S přesností na jednotlivé domy chce vláda zakreslit, kde žijí extrémně chudí lidé. Těm pak bude adresovaná vládní pomoc.

Novinek je několik: například bezplatná školka pro romské děti od čtyř let nebo asistent, který romským rodinám pomůže najít a udržet si práci.

Ke vzdělání by mělo Romy motivovat pravidlo, že řidičský průkaz bude moci získat jenom ten, kdo dokončí základní školu.

Romové by také neměli být automaticky zařazeni do zvláštních škol. Průběžně budou dělat testy, které zjistí, jestli už nejsou zralí na školu běžnou.

Experti hodnotí vládní plán opatrnou pochvalou, naopak romští aktivisté tvrdí, že ani mapa chudoby neodstraní hlavní problém - protiromské předsudky, které brání firmám přijímat Romy jako zaměstnance.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/24073
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003