Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 22:40

Procestujte celý svět za jediný den na festivalu Barevná devítka
04-08-2011  Tisková zpráva


Festival Barevná devítka V sobotu 27. srpna 2011 se v Praze ve vysočanském parku Podviní uskuteční přehlídka chutí, vůní, rytmů a barev z celého světa, který tak můžete zdarma procestovat za jediné odpoledne. Od 14 hodin se zde již posedmé koná festival Barevná devítka.

„Festival Barevná devítka se stal za 6 let oblíbenou akcí, na které se sejde mnoho národů žijících v Praze a České republice, a kde vzniká výjimečná atmosféra vzájemné komunikace a zábavy různých kultur,“ uvádí Adam Vážanský, místostarosta Prahy 9. Představí se kultura a kuchyně čtyř světadílů, tanečníci a hudebníci z dalekých i blízkých krajin, ochutnáte delikatesy z nejrůznějších zemí a zakoupíte výrobky, které jinde neseženete. Pro děti je připraveno mnoho workshopů i soutěží včetně celofestivalové hry „Za hodinu kolem světa“, ve které se pobaví, leccos dozví a zároveň si zasoutěží o pěkné ceny. Dospělé zase čekají skvělé koncerty nebo ochutnávky karibských rumů a moldavských vín. Vstup je stejně jako v minulých letech volný.

Co je letos na programu

Festival Barevná devítka V parku Podviní vyroste podium, na kterém se bude konat hlavní program festivalu. Jeho součástí je oblíbené bubnování s Milošem Vacíkem nebo tanečně hudební vystoupení, které ztvárňuje příběh o vášnivé lásce krásné cikánské dívky a největšího zloděje koní s názvem Cigáni jdou do nebe. Speciální taneční a hudební vystoupení pro hlavní program připravují hosté z Peru, Gruzie, Bulharska, Dominikánské republiky, Mexika, Indonésie, Uzbekistánu, Pákistánu či Vietnamu.

Novinkou je samostatný divadelní stan

V západním cípu parku Podviní letos poprvé vyroste divadelní stan, v němž se pobaví děti i rodiče. Specialitou programu bude divadelní kus s názvem Kraft souboru Bambalina, který přijede do Prahy až ze Španělska. Dva herci a hudebník představí hru plnou fantazie a příběhů. Vytvoří kreativní atmosféru, ve které není potřeba používat slova ani důmyslné rekvizity, do kouzelné hry se zapojí děti z publika a především bohatá dětská představivost. V divadelním stanu Vás čeká také nevídaná bublinová show Václava Strassera, po které následuje bublinový workshop pro všechny, kdo si chtějí hrát. S Tondou Novotným se nasmějete při jeho one man show pro malé diváky.

Celofestivalová dětská soutěž

Festival Barevná devítka Ani na letošním ročníku Barevné devítky nesmí chybět celofestivalová dětská soutěž „Za hodinu kolem světa“. Děti v ní procestují svět, v každé zemi se dozví něco nového o cizích kulturách, krajích a tradicích a mohou si odnést krásné dárky. Nejšikovnější dobrodruh vyhraje kouzelnou cenu Barevné devítky.

V rytmu sobotního večera

Večerní program Barevné devítky bude plný cizokrajných melodií a tance. Tradiční hudbu spojí s tancem a exotickou módní přehlídkou Angolská show. Skupina Marimba Mama Vás rozpálí živou směsí afrického beatu, latiny a reggae. Po loňském úspěchu na festivalu opět zahraje dominikánská kapela Chico Diaz Orquesta Salsaborrr v karibských rytmech merenque. Po Jihoafrické show, která rozezní park svou world music, uvidíte večerní ohňovou show.

Workshopy pro každého

Na Barevné devítce si můžete také něco nového vyzkoušet a naučit. I letos jsou pro Vás připraveny bubenický workshop a základy hry na bubny či další perkusivní nástroje. S Japonskou společností se můžete věnovat tradiční kaligrafii či skládání origami. V Kreativní dílně Vás čeká workshop s depronovými tiskátky a mnoho dalších tvůrčích činností. Pro děti bude připravovat zábavný program také Centrum volného času Prahy 9 a Dům dětí a mládeže Prahy 9.

Chutě a vůně z celého světa

Na festivalu můžete vlastními smysly poznat exotiku a kouzlo dalekých i blízkých zemí. Máte příležitost ochutnávat gurmánské speciality i tradiční jídla z 20 zemí, např. Afghánistánu, Angoly, Bulharska, Číny, Dominikánské republiky, Indonésie, Japonska, Libanonu, Pákistánu, Gruzie a Vietnamu. Chybět nebude romský catering, čajovna, kavárna i vodní dýmky.

Etnotržiště

Na Barevné devítce najdete ručně vyráběné předměty a talismany, jaké jinde neuvidíte. Zakoupit si můžete výrobky z chráněných dílen z Afriky, módní ethno doplňky, fair trade výrobky, tibetská trička, hudební cédéčka a mnoho dalších zvláštností. Exotický může být i Váš účes, pokud Vás zaujme tradiční africká úprava vlasů.

Barevná devítka se koná v parku Podviní, který najdete mezi ulicemi Podvinný mlýn a Rubeška. Sledujte aktuální informace na internetu nebo na Facebooku akce (www.barevnadevitka.cz).
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/24062
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003