Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 09.08.2020 05:20

Chudí lidé na Slovensku dostávají zdarma mouku a těstoviny
27-05-2011  Michaela Vydrová, Barbora Kreuzerová


Na Slovensku dostávají chudí zdarma mouku a těstoviny. Vláda tak chce chudým lidem vykompenzovat vysoké ceny potravin. Nárok na dávky jídla mají sociálně potřební, příjemci sociálních dávek a lidé žijící na hranici životního minima. Nyní už se jídlo rozdává v dětských domovech a domovech důchodců. Celý projekt financuje Evropská unie.

Ceny potravin jdou podle filozofa a politologa Miroslava Kusého skutečně rapidně nahoru: "Vycházelo se z toho, že je to pomoc zadarmo, bylo by hřích ji nevyužít. Využívají ji mnohé země v rámci Evropské unie, takže to není žádná hanba, když dáme pomoc potřebným.“

Vzhledem k tomu, že jde jen o mouku a těstoviny, tak nemůže být toto opatření vlády demotivující v tom smyslu, že například nezaměstnaní nebudou mít snahu sehnat si práci.

„Je to jen částečná výpomoc, není to taková věc, která by se všestranně postarala o tyto lidi,“ říká Kusý.

Slovenská opozice výpomoc kritizuje. Říká, že se Slovensko připojilo k zemím třetího světa. „Ale to není pravda, to nejsou země třetího světa, kterou tu pomoc přijímají. Celkově co vím, je to přijímané kladně jako výpomoc potřebným,“ dodává Kusý.

Slovensko má podle nedávné statistiky německých ekonomů nejméně chudých lidí z celé Evropské unie. Němci ovšem do výpočtů nezahrnuli například romské osady, které by se statistikou pořádně zahýbaly. Na Slovensku je v současnosti 180 tisíc lidí, kteří pobírají sociální dávky.

O pomoci zadarmo chudým lidem na Slovensku mluvil ve Světě o druhé filozof a politolog Miroslav Kusý.

Poslech
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23946
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003