Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.09.2020 19:05

Maďaři se podle průzkumu bojí Romů i daní
22-05-2011  Gregor Martin Papucsek, Lucie Maňourová


Romové v Maďarsku (Foto: Gregor Martin Papucsek) Z čeho mají Maďaři největší strach, co vůbec nemají rádi a koho by nechtěli za souseda? To jsou otázky, na které hledala odpověď výzkumná skupina budapešťské univerzity. Respondentů měli celkem 500, a to z 33 nejchudších drobných regionů země.

Výzkumníci zveřejnili výsledky při příležitosti odevzdávání daňových přiznání fyzických osob – posledním dnem byl v Maďarsku pátek 20. května. Vyplynulo z nich, že třetí největší strach vyvolává právě finanční úřad, a to především u lidí, kteří vydělávají nejvíc, z věkových kategorií pak u mladých.

Podobný strach mají Maďaři ze soudů, policie, vlády nebo samosprávy. Tedy všeobecně z úřadů. Finanční úřad byl nečastěji zmiňován – v deseti procentech odpovědí.

Více než pětina respondentů uvedla na prvním místě Romy a jedenáct procent uniformované oddíly, které pochodují po vesnicích zejména na severovýchodě země.

Z dalších menšin jsou to Arabové a asi 3 procenta lidí má stále strach z Tyrézů, tedy národa, který výzkumníci před několika lety vymysleli a ve skutečnosti vůbec neexistuje.

Průzkum naopak ukázal, že je maďarská společnost stále tolerantnější vůči tělesně či duševně handicapovaným lidem, ale stále silně odmítá homosexuály – 65 procent by nechtělo mít homosexuála v rodině nebo mezi známými.

Výzkumníci museli konstatovat, že největší averzi mají respondenti vůči těm, o nichž mají nejméně informací.

Maďarský zpravodaj ČRo Gregor Martin Papucsek zpracoval výsledky průzkumu o největších strašácích Maďarů

Poslech
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23926
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003